Faaliyet mi Faliyet mi Doğrusu Nedir? TDK’ya Göre Nasıl Yazılır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere faaliyet mi yoksa faliyet mi hangisi doğru yazılıştır onu anlatacağız.

Yazım kuralları serimize tüm hızımızla devam ediyoruz. Bugün sizlere dilimize Arapça’dan geçen “faaliyet/faliyet” kelimesinin doğru yazılışı hangisidir onu göstereceğiz. Aslında burada kelimenin 2. harfi olan a harfi Arapça’da uzatılarak okunuyor diyebiliriz. Yani Arapça halinde a şapkalı a şeklindedir. Bu yüzden dilimize de tek a ile geçmemiş oluyor. Şimdi sizlere TDK’ya göre kanıtı ile birlikte faliyet nasıl yazılır, doğru yazılışı hangisidir onu gösterelim.

Faaliyet mi Faliyet mi Hangisi Doğru Yazılmıştır?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Faaliyet
  • Hatalı yazılışı ==> x Faliyet

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Arapça’dan geçen, “Canlılık, hareket” , “Çalışma” ve “İşler durumda olma, etkinlik” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı “FAALİYET” kelimesidir. Yani kelime 1 a ile değil 2 a ile yazılmaktadır. “Faliyet” yanlış yazılıştır. Kelimenin doğrusu 2 a harfi ile olanı yani “Faaliyet” olanıdır. Buna ek olarak kelimenin okunuşu sanki “fâliyet” olarak çıkıyor. Yani 2. harf olan a harfi şapkalıymış gibi okunuyor. Gerçekten okunuşu böyle olabilir lakin yazım kurallarına göre kelimenin doğru yazılışı 2 a harfi ile olacaktır yani “faaliyet” ‘tir. Şimdi kanıtına bakalım.

TDK’nın resmi sözlük sitesinde “faliyet” diye aratma yaptığımızda bir sonuç bulamayız. Fakat kelimeyi “faaliyet” olarak aratırsak yukarıdaki gibi sonuç alırız. Kısacası TDK’ya göre kelime faaliyet olarak yazılmaktadır. Kanıt görseline de yukarıdan bakabilirsiniz. Ayrıca sizler de TDK’nın sözlük sitesine girip hangi kelime nasıl yazılır öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir