Ferdi Tayfur’un Kırdığı Rekorlar Nelerdir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Kral lakaplı efsane arabesk sanatçımız Ferdi Tayfur’un müzik dalında kırmış olduğu rekorlar nelerdir maddeler halinde onları yazacağız.

Ferdi Tayfur (ya da gerçek ismiyle Ferdi Tayfur Turanbayburt), 15 Kasım 1945 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Türk ses sanatçısı, sinema oyuncusu, besteci ve söz yazarı olan Ferdi Tayfur’un lakabı Kral olarak anılır. Ferdi Tayfur, müzik alanında birçok rekora imza atmıştır. Şimdi sizler için Ferdi Tayfur’un tüm rekorlarını paylaşalım.

Ferdi Tayfur’un Tüm Rekorları

  • Ferdi Tayfur’un Gülhane’de verdiği konserine yaklaşık 200 bin kişi katılmıştır. Bu alanda rekor halen kendisine aittir. Şuana kadar Türkiye’de bir konserde 200 bin kişiyi geçen olmamıştır.
  • Ferdi Tayfur’un Prangalar albümü yaklaşık 6 milyon tane satmıştır. Bu albün 2 yıl piyasada durmuş ve yine bu alanda rekor kırmıştır.
  • Ferdi Tayfur’un Prangalar albümünde yer alan Emmoğlu şarkısı 1 yıldan fazla süre (60 hafta) boyunca Kral TV’de ilk sırada kalarak tüm zamanlarında rekorunu kırma başarısını göstermiştir.
  • Tayfur’un, İnsan Sevince LP’si (plak) eseri Rusya ülkesinde de basılmıştır. Bu alanda Ferdi Tayfur ilk Türk sanatçı olmuştur.
  • Ferdi Tayfur’un Çeşme isimli filmi 12 milyon gişe yapmıştır. Bu alanda rekor kırmıştır.
  • Ferdi Tayfur 9 defa Altın Plak ödülü kazanmıştır. Bunun yanı sıra müzik ile ilgili birçok ödül almıştır.
  • 250’ye yakın bestesi ve şarkı sözü bulunmaktadır. Ferdi Tayfur’un yaklaşık 100 adet albümü mevcuttur. 400’den fazla eseri bulunan Ferdi Tayfur’un 34 tane filmi bulunuyor.

Ferdi Tayfur’un rekorları kısaca bu şekildedir. Bu rekorlardan çoğunluğu halen kırılamamıştır.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir