Futbolda Tandem Ne Demek? Tandem Ne Anlama Gelir, Stoper mi, Neresi?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere futbolda tandem ne demektir, hangi bölgeye verilen isimdir onu anlatacağız.

Futbolda bazı bölgelerde oynayan oyuncular farklı isimlerde anılabiliyor. Bunlardan birisi de “tandem” kelimesidir. Mesela en ileri uçta oynayan yani forvetteki oyunculara bölgelerine göre santrafor, forvet arkası, 11 numara vb. adlandırmalar yapılabiliyor. İşte bunun gibi tandem de futbolda bir bölgede oynayan oyunculara verilen genel addır. Şimdi kısaca öğrenelim.

Futbolda Tandem Ne Demektir?

Tandem TDK’ya göre “futbolda dörtlü savunmanın ortasında oynayan iki oyuncu” anlamına gelmektedir. Yani bir futbol maçında defansta yer alan 4 futbolcudan ortasındaki 2 futbolcuya tandem adı veriliyor. Yani kısacası bir maçta bir takımın orta ikili stoperine tandem deniliyor diyebiliriz. Örneğin 4-4-2 ‘li bir sistemde 4’lü defansın ortasındaki 2 futbolcu (2 stoper) tandem olarak geçmektedir.

TDK’ya göre tandemin başka anlamları da bulunmaktadır. Yukarıdan diğer anlamlarına bakabilirsiniz. Fakat futbolda dediğimiz gibi defansta yer alan ortadaki 2 stoper grubuna tandem denilmektedir. Tandemin sahadaki yerine aşağıdan bakabilirsiniz.

Görselde gördüğünüz gibi defansın ortasında yer alana 2 stoper futbolcu tandem olarak isimlendirilmektedir. Kısacası tandem, kalecinin önünde yer alan 2 stoper futbolcuya verilen addır. Yani defansın ortasındaki ikili futbolcu tandem olarak tanımlanmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir