Geçmişte Oynanan Tüm Satranç Oyunlarını Nereden İzleyebiliriz?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere geçmişte oynanmış olan tüm satranç maçlarını nereden izleyebiliriz onu anlatacağız.

Zeka ve taktik alanında en iyi spor dalı satrançtır diyebiliriz. Satranç oynarken hem 5-10 adım ilerisini düşünmemiz gerekiyor hem de hızlı olmamız gerekiyor. Sonuçta profesyonel mücadeleler zamana karşı oynanmaktadır. Bu yüzden beyinsel açıdan en iyi spor dallarından birisi satrançtır. Ayrıca satranç müsabakalarını takip edenler için bu sıralar dünya şampiyonası maçları mevcuttur.

Peki şimdi asıl konumuza gelelim. Satranca yeni başlayanlar önceki profesyonel mücadeleleri izleyip taktik edinmek isteyebilirler. Önceden oynanmış satranç maçlarını bir sürü web site üzerinden izleyebilirsiniz. O siteleri aşağıda paylaşalım.

Geçmişte Oynanan Satranç Maçlarının İzlenebileceği Siteler;

  • www.chess.com
  • www.lichess.org
  • www.chess24.com

Önceden oynanan satranç maçlarını bu 3 site üzerinden izleyebilirsiniz. Daha bir sürü site var ama en iyileri bu şekilde diyebiliriz. Şimdi chess.com üzerinden nasıl geçmiş müsabakaları izleyebiliriz onu anlatalım.

1-) Öncelikle buradaki siteye yani chess.com‘a girip üye oluyoruz. Ardından siteye giriş yapıyoruz. Sonrasında sol menüden “İzleyin” kısmına giriyoruz.

2-) Sonrasında buradan hangi maçı izlemek istersek seçiyoruz. Mesela geçmiş turnuvaların maçlarınız izlemek için “Etkinlikler” bölümüne girmeniz gerekiyor. Biz örnek olması açısından oraya giriyoruz.

3-) Akabinde burada hangi turnuvanın maçlarını izlemek isterseniz onu seçiyorsunuz. Mesela bu sıralar dünya şampiyonası yapılıyor bunun için “World Chess Championship 2018” linkine basıyoruz.

4-) Akabinde orada yapılan tüm müsabakalar çıkacaktır. Biz mesela aşağıda gördüğünüz gibi 9. maçı izlemek istedik. Ona tıklıyoruz.

5-) Son olarak aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacaktır. Buradan da tüm hamleleri ve oynanma şekillerini görebileceksiniz.

6-) Böylelikle chess.com üzerinden diğer tüm maçlara bakabilirsiniz ve bu maçlar hakkında analizler yapabilirsiniz.

Buna ek olarak diğer satranç sitelerine de girip 30-40 yıl öncesinde oynanmış maçları bile izleyebilirsiniz. Kısacası bu tarz geçmiş maçlara büyük satranç sitelerinden ücretsiz şekilde üye olarak bakabilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla chess.com tarzında yerli bir web sitemiz yok. Ama ilerde satranç üzerine güzel bir site kurulursa konumuza linkini ekleyebiliriz.

Şimdilik bu kadar. Herkese iyi oyunlar dileriz. Umarız dünya kupasında ilerleyen zamanlarda Türk oyuncular da yer alır ve büyük başarı gösterirler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir