Geçmişten Günümüze İcatlar ve Keşifler

Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere geçmişten günümüze kadar olan icatlar ve keşifler nelerdir kabataslak onları paylaşacağız. Tabii ki tüm icatları ve keşifleri ekleyemiyoruz ama belli başlı en popülerlerini ekleyeceğiz. Hepinize iyi okumalar dileriz.

M.Ö.(Milattan Önce) 40.000 Senesinde (Dallardan yapılmış kulübe): O dönemdeki insanlar, hayvan postlarıyla kaplanmış, kurulması kolay ve yer değiştirmeye elverişli portatif kulübeler icat etmiştir. Ayrıca  av alanlarını izlemek içinde bu kulübeler kullanılmıştır.

M.Ö. 30.000 Senesinde (Resim): O dönemde mağaraların iç bölgelerinde bulunan resimlerin, topraktan ve başka doğal boyalardan elde edilen renklendiricilerle boyandığı gözlenmiştir. Yazının kaynağının da resimler olduğu düşünülmektedir. Yani resmin ilk olarak bu zamanda icat edildiği söylenilmektedir.

M.Ö. 7500 Senesinde (Göl üzerine kurulmuş köy): İnsanlar tarafından düşmanlardan, insanlardan veya hayvanlardan uzakta yaşama imkânı veren göller üzerine kurulmuş köyler oluşturulmuştur.

M.Ö. 3000 Yılında (Tekerlek): Bu yıllarda bugünkü Irak topraklarında Hz. İbrahim(A.S.) ‘ın doğduğu Ur şehrinde tekerleğin icat edildiği bilinmektedir. Bütün zamanların en önde gelen buluşlarından biri sayılır. Sonuçta tekerlek sayesinde insanlar zamanla günümüzde olan otomobilleri üretmişlerdir ve bu araçlar taşımacılıkta çok önemli yer kaplamaktadır.

M.Ö. 1050 Senesinde (Alfabe): Fenikeliler tarafından bulunmuş, Yunanlılar tarafından gözden geçirilerek son şekli verilmiştir. Adını Yunan alfabesinin ilk iki harfinden almaktadır: Alfa ve beta.

M.Ö. 600 Senesinde (Elektrik): Çok sayıda teoremin bulucusu, ünlü matematikçi Thales (Tales), oğuşturulmuş amberin küçük parçacıkları çektiğini gözlemlemiştir.

M.Ö. 300 Senesinde (Güneş saati): Milattan önce 300 senelerinde bir konuşmacının yaptığı konuşmanın uzunluğunu belirlemek ve süreyi hesaplamak amacıyla Yunanlılar tarafından icat edilmiştir.

M.S.(Milattan Sonra) 80 Senesinde (Satranç): Hemen hepimizin bilgi sahibi olduğu satranç Hindistan’da bulunmuştur.

M.S. 368 Senesinde (Hastane): Hristiyanların bir buluşu olup yoksulları iyileştirmenin yanı sıra cüzzamlıları da soyutlamaya yönelik bir yer olarak kullanılmaya başlanmıştır.

1826 Yılında: Fransalı bir fizikçi olan Joseph Niepce (Josef Nieps) dünya tarihindeki ilk fotoğrafı çekmiştir.

1843 Yılında: Samuel Morse (Samuel Mors), telgraf mesajlarında kullanılmak üzere nokta ve çizgilerden oluşan ünlü Mors alfabesini icat etti.

1903 Yılında: Amerikalı Wright (Rayt) Kardeşler ilk motorlu uçağın uçuşunu gerçekleştirdi.

1923 Yılında: 2 İsviçreli mucit ilk buzdolabını tasarladı.

1938 Yılında: Macar mucit Lazlo Biro (Lazlo Biyır), biro da denilen bilye uçlu tükenmez kalemi icat etti.

1948 Yılında: ABD’li 3 bilim adamı John Bardeen (Jan Barden), Walter Brattain (Valter Bratın) ve William Shockley (Vilyım Şokley), transistor denilen bir cihaz icat ederek elektronik devrelerin çok daha küçülmesini sağlamışlardır. Daha sonrasında bu icatlarıyla bu 3 bilim adamı Nobel ödülü almışlardır.

1957 Yılında: Sovyetler Birliği tarafından Dünya’nın çevresinde dönen insan yapımı ilk cisim Sputnik I fırlatıldı.

1982 Yılında: Bazı şirketlerinin iş birliği neticesinde ilk CD (compact disk) üretimi yapıldı.

1990 Yılında: Yüksek nitelikte televizyon yayını olan HDTV yayını ilk kez yapıldı.

Ek olarak sizlerin de bildiği önemli icatlar veya keşifler varsa yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz. Şimdiden herkese teşekkür ederiz. İyi çalışmalar dileriz.

Kaynak = Tübitak

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir