Geniş Aile ve Çekirdek Aile Kaç Kişiden Oluşur? (En Az ve En Fazla)

Bu yazımızda sizlere geniş aile ve çekirdek aile nedir, geniş ve çekirdek aileler en az kaç kişiden oluşur en fazla kaç kişiden oluşur gibi soruların cevaplarını ele aldık.

Aile toplumun en küçük birimi olarak kabul edilmektedir. Aile iki kategoriye ayrılır. Bunlar çekirdek aile ve geniş ailedir. Çekirdek aile ve geniş aile kavramları genel kültür yarışmalarında, genel kültür sorularında vb. yerlerde karşımıza çıkabiliyor. Bunun için sizlere konu hakkında kısaca bilgi paylaşımı yapmak istedik. İyi okumalar dileriz.

Çekirdek Aile Nedir? Çekirdek Aile Kaç Kişiden Oluşur?

Çekirdek aile; anne, baba ve çocuktan oluşan aileye denir. Çekirdek aile en küçük ailedir. Çekirdek aile en az 3 kişiden oluşmaktadır. Çekirdek aile, anne, baba ve 1 çocuktan oluşabildiği gibi anne, baba ve 2 çocuktan da oluşabilir. Yani bir çekirdek ailedeki en az kişi sayısı 3’tür. En fazlası ise değişkenlik gösterir. Çünkü 2 çocuklu bir aile de çekirdek aile olarak kabul edilir ve toplam (anne baba dahil) 4 kişiden oluşur. Aynı şekilde 8 çocuklu bir aile de çekirdek aile olarak kabul edilir ve (anne baba dahil) 10 kişiden oluşur.

Bu durumda çekirdek aile kısacası; anne, baba ve çocuklardan meydana gelmektedir. Amca, dayı, yenge, hala vb. akrabalar çekirdek aile sınıfına girmemektedir. Bu arada çekirdek ailedeki çocukların evli olmaması, evlenmemesi yani bekar olması gerekiyor.

  • Çekirdek Aile = Anne + Baba + Çocuk
  • Çekirdek ailedeki en az kişi sayısı = 3 (Anne+Baba+1 Çocuk)
  • Çekirdek ailedeki en fazla kişi sayısı = 8 de olabilir 10 da olabilir. Üst sınırı yoktur. (Anne+Baba+3 Çocuk olursa bu çekirdek aile 5 kişiden oluşmuş olur. Anne+Baba+7 çocuk olursa çekirdek aile sayısı toplam 9 kişi olmuş olur.)

Geniş Aile Nedir? Geniş Aile Kaç Kişiden Oluşur?

Geniş aile; anne, baba, çocuklar, dayı, nine, dede, teyze, amca, hala, babaanne, anneanne vb. kişilerden oluşmaktadır. Geniş aile çekirdek aileye göre daha kalabalıktır. Geniş aile en az kaç kişiden oluşur bu sayı tamamen aile içerisindeki bireylere bağlıdır. Mesela bir geniş ailede bir kişinin 4 teyzesi de olabilir 1 teyzesi de olabilir. Bu durumda sayılar tamamen değişiyor. Fakat teyze, hala, amca vb. kişilerden en az 1 kişi olduğunu hesap edersek bu durumda geniş ailede en az;

  • Geniş Aile = Anne + Baba + Çocuk + 1 Teyze + 1 Amca + 1 Dayı + 1 Hala + 1 Dede + 1 Babaanne + 1 Dede + 1 Anneanne (şeklinde hesap edersek geniş aile en az 11 kişiden oluşmaktadır. Aslında burada en az 11 kişi demek de hatalı olabilir. Çünkü bir geniş ailede babaanne veya anneanne vefat etmiş olabilir. Haliyle kişi sayısı 9’a 10’a inmiş olur. Yani geniş ailede en az veya en çok kaç kişi bulunur bunun belli bir sayısı yoktur diyebiliriz.)

Fakat burada dediğimiz gibi 1 teyze değil de 5 teyze olursa bu durumda kişi sayısı artmaktadır. Yani geniş ailede en az veya en fazla kaç kişiden oluşur sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Tamamen değişkendir diyebiliriz. Buna ek olarak kuzenler de geniş aileye dahildir. Yani amca oğlu, teyze oğlu vb. kişiler de geniş aile içerisine girmektedir. O kişileri de katarsak geniş aile sayısı çekirdek aile sayısının 5-6 katına çıkabilir. Tamamen değişken bir durumdur. Eğer kalabalık bir akrabanız varsa haliyle geniş ailedeki birey sayısı da fazla olmuş olur. Bu arada geniş aile, çekirdek aileyi de kapsamaktadır yani çekirdek aileyi de içine katmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir