Gizli (Özel) Numaradan Gelen Aramalar Nasıl Engellenir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere gizli yani özel numaralardan gelen aramalar nasıl engellenir onu anlatacağız.

Bazı zamanlar cep telefonlarımızı gizli yani özel numaralar sürekli şekilde rahatsız etmektedirler. Bunlar bir zaman sonra öyle sıkıcı olmaya başlarlar ki artık engelleme ihtiyacı duyarsınız. Gizli numaradan genelde şaka yapmak isteyenler veya yurt dışından dolandırıcılar aramaktadırlar. Bu yüzden de bu gizli numaradan arayanları engellemek isteriz. Peki gizli(özel) numaralardan arayan kişileri(çağrıları) nasıl engelleriz şimdi sizlere Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hatları olmak üzere 3 başlıkta anlatalım.

Başlıklar

Turkcell’de Özel (Gizli) Numara Nasıl Engellenir?

Turkcell hattı kullanıyorsanız 2 farklı yöntemle özel numaraları engelleyebilirsiniz.

Yöntem 1-)

İlk yöntem olarak öncelikle Turkcell’in resmi web sitesine giriyoruz. Buradan siteye giriş yapabilirsiniz.

Ardından üstteki resimde gördüğünüz gibi sitenin sağ üst tarafından telefon numarasını yazarak giriş yapıyoruz. Sonrasında telefona bir kod gelecek onu onaylıyoruz ve siteye giriş yapıyoruz.

Ardından üstteki menülerden “Hesabım > Ayarlarım > Çağrı Ayarlarım” bölümüne giriyoruz.

Sonrasında ise üstteki resimde gördüğünüz gibi “Gizli Numara Arama Engelleme” bölümünü kapalı değil de açık olarak işaretliyoruz. Ardından özel numaralar engellenecektir, sizi özel veya gizli numaradan arayamayacaklardır. Eğer tekrar geri açmak isterseniz bu seçeneği kapalı yapmanız gerekmektedir.

Yöntem 2-)

Eğer ilk yöntemdeki gibi uzun uzadıya uğraşmak istemiyorum diyorsanız bu yöntem tam size göre. Özel numaralardan gelen aramaları engellemek için 2. yöntem olarak da telefonlarımızın arama yerine *253# kodunu yazarız ve arama tuşuna basarız.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi arama yerine *253# kodunu yazıp yeşil arama butonuna basmanız yeterlidir. Bu sayede de hızlı şekilde özel numaradan aramaları engelleyebilirsiniz.

Türk Telekom’da (Avea) Özel – Gizli Numara Nasıl Engellenir?

Eski adıyla avea yeni adıyla Türk Telekom hatlarına sahip olan kişilerin gizli numara engellemeleri için yine arama yerine *253# kodunu yazıp arama butonuna basması yeterlidir.

Yani Türk Telekom hattına sahipseniz yine Turkcell’deki gibi arama yerine *253# yazıp yolladığınızda sizi arayan özel numaraları engellemiş olursunuz. Engellediğiniz için de sizi artık gizli yani özel numaralar rahatsız etmemiş olur.

Vodafone’da Özel (Gizli) Numara Nasıl Engellenir?

Eğer vodafone hattını kullanıyorsanız burada ise farklı bir işlem yapılmaktadır.

Vodafone hattına sahip olanlar özel numaradan arayan çağrıları engellemek için mesaj bölümüne “GIZLI AC” yazıp “7046” ‘ya mesaj atması gerekmektedir. Ardından otomatik olarak özel numara çağrıları engellenecektir. Eğer engeli kaldırmak isterseniz de “GIZLI KAPAT” yazıp “7046” ‘ya mesaj yollamanız yeterlidir.

Bu hizmet tamamen ücretsizdir. Yani mesaj hakkınız olmasa bile bu şekilde mesaj atıp engellemeyi aktif veya pasif yapabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir