Gmail Çevrimdışı Modu Nasıl Açılır? (Gmail’i İnternetsiz Kullanma Yöntemi)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Gmail’i çevrimdışı nasıl kullanabiliriz yani internetsiz gmail nasıl açılır kısaca onu anlatacağız.

Gmail dünyanın en çok kullanılan mail servislerinden birisidir. Eskiden MSN dönemlerinde hotmail çok sıklıkla kullanılıyordu. Fakat sonradan gmail adeta piyasayı ele geçirdi diyebiliriz. Şuanda mail servisleri arasında büyük ihtimalle en çok gmail kullanılıyor. Aslında bunun en büyük nedeni ise Gmail’in sürekli olarak hem tasarımsal hem de işlevsel olarak kendini geliştirmesidir. Bu özelliklerden birine örnek vermek gerekirse Gmail internetsiz kullanılabiliyor arkadaşlar. Evet yanlış duymadınız. Gmail’i internet bağlantısı olmadan da kullanabiliyorsunuz. Bu özellik aslında 3-4 yıl önce gelmişti fakat bizde geç öğrendiğimiz için sizlere yeni anlatma imkanı bulduk. Şimdi Gmail’i çevrimdışı yani internetsiz nasıl kullanabiliriz detaylıca anlatalım.

Gmail Çevrimdışı (İnternetsiz) Nasıl Kullanılır?

1-) Öncelikle Gmail’i çevrimdışı yani internetsiz kullanmak için gmail hesabımızı açıyoruz. Ardından sağ üst taraftan “Ayarlar” butonuna basıyoruz.

2-) Sonrasında hızlı ayarlar kısmının hemen altında “Tüm ayarları görüntüleyin” linki yer alacak. Buraya basıyoruz.

3-) Sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacak. Burada üst menülerden “Çevrimdışı” kısmına basıyoruz. Bu seçenek en sağda da gözükebilir, bazı PC’lerde alt tarafta çıkar.

4-) Çevrimdışı bölümüne girdikten sonra “Çevrimdışı postayı etkinleştir” seçeneğine tik işareti atıyoruz.

5-) Ardından karşımıza aşağıdaki gibi seçenekler çıkacak. Buradan “Çevrimdışı posta verilerini bilgisayarımda tut” veya “Bilgisayarımdaki çevrimdışı posta verilerini sil” bölümlerinden herhangi birine tıklıyoruz. Çünkü bunlardan birine basmadan alttaki değişiklikleri kaydet butonu aktif olmaz. Eğer maillerinizi bilgisayarda tutmak yani depolamak isterseniz üstteki seçeneği yani “Çevrimdışı posta verilerini bilgisayarımda tut” ifadesini işaretleyin. Eğer mailleri depolamak istemezseniz aşağıdakini işaretleyin. Ardından “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basıyoruz.

6-) Ardından Gmail sayfası otomatikman yenilenecek ve böylelikle çevrimdışı kullanılmaya müsait olacaktır. Bu arada son olarak şunu belirtelim bu işlemi yaptıktan sonra artık Google Gmail’i çevrimdışı yani internetsiz kullanabilirsiniz. Haliyle mail sayfasının linkini bir yere kaydetmeniz gerekecektir. Mesela sık kullanılanlara kaydedebilirsiniz. Veya gmailin resmi linki “mail.google.com/mail/u/0/#inbox” bu şekildedir, buradan da kopyala yapıştır yaparak giriş yapabilirsiniz. Eğer internetiniz olmadan bu sayfaya girerseniz gmailin açıldığını görürsünüz. Haliyle buradan çevrimdışı olarak karşı taraftaki bir kişiye mail yollayabilirsiniz. İnternet bağlantınız geldiğinde gönderdiğiniz mail karşıya anında iletilmiş olur.

Bu şekilde Gmail’i internet olmadan kullanabilirsiniz. Dediğimiz gibi internetsiz çevrimdışı mod ile karşı tarafa mail atabilirsiniz. Fakat internet bağlantısı geldiğinde mail karşıya otomatik gönderilir. Yani çevrimdışı her ne kadar mail yazılsa da karşı tarafa iletilmez. Diyelim ki maili çevrimdışı attınız ve 2-3 saat bilgisayar başında olmadınız. Bu süre içerisinde internet bağlantınız geldiğinde Gmail yazdığınız maili otomatikman karşıya gönderecektir. Faydalı olması dileğiyle, iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir