“Gök Taşı” mı “Göktaşı” mı Doğrusu ne? TDK Göktaşı Nasıl Yazılır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere göktaşı kelimesi ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır TDK’ya göre onu anlatacağız.

Dilimizde bazı birleşik kelimeler ayrı yazılabiliyor. Bunlardan birisi de “göktaşı / gök taşı” kelimesidir. Özellikle bu kelimeler Türkçe sınavlarında soru olarak karşımıza çıkabiliyor. Yazım kuralları soruları belirleyici sorular olduğu için bu tarz sorularda hata payı çok büyük. Bu bakımdan önemli kelimeleri, başta birleşik kelimeler olmak üzere hangileri ayrı hangileri bitişik yazılır iyi bilmemiz gerekiyor. Şimdi sizlere göktaşı kelimesi ayrı mı yoksa bitişik mi yazılır TDK kanıtını yazalım.

Göktaşı Ayrı mı Birleşik mi Yazılır? Gök Taşı TDK’ya Göre Nasıl Yazılır?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Gök taşı
  • Hatalı yazılışı ==> x Göktaşı

Türk Dil Kurumu’na göre “Gezegenlerin arasında hareket eden, tümüyle gaz durumuna geçmeden yeryüzüne ulaşan katı cisim, hava taşı, şimşek taşı, uzay taşı, meteor, meteor taşı, meteorit.” anlamına gelen isim, gök bilimi dalındaki kelimenin doğru yazılışı “GÖK TAŞI” şeklindedir, kelime birbirinden ayrı yazılır. Yani kelime birleşik değil ayrı yazılır. TDK’ya göre kelimenin doğrusu “gök taşı” buradaki gibi birbirinden ayrı olarak yazılanıdır. Eğer sınavlarda “göktaşı” kelimesini yan yana, bitişik şekilde yazıldığını görürseniz bilin ki bu hatalıdır, yanlış yazılımdır.

TDK’nın sözlük uygulamasında kelime yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi “gök taşı” olarak birbirinden ayrı yazılmaktadır. Normalde “göktaşı” sanki bitişik, yan yana yazılır gibi bilinir. Hatta bu kelimeyi çoğu kişi birleşik kelime olarak bilir. Fakat TDK’nın resmi sitesinde kelime “ayrı yazılan birleşik kelimeler” sınıfında kabul edilmektedir. Umarız yararlı olur. Herkese Türkçe sınavlarında ve özellikle yazım kuralları sorularında başarılar dileriz. Umarız tüm yazım kuralları sorularını doğru cevaplarsınız. Başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir