Pes 2013 Panenka Penaltısı Nasıl Atılır? Hangi Tuşlar?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere PES 2013’de panenka penaltısı yani aşırtma penaltı nasıl atılır onu anlatacağız.

PES 2013 serinin en beğenilen oyunlarından birisidir. Öyle ki birçok kişinin bilgisayarında halen Pes 2013 oyunu yüklüdür diyebiliriz. Pes 2013’te oyuncuların yaptığı birçok özel hareket vardır. Mesela gökkuşağı hareketi, ölü yaprak vuruşu vb. gibi. Bu yetenekler oyuncuların özelliklerine göre değişir. Yani her oyuncu bu hareketleri yapamaz, özel kartında olması gerekiyor. Fakat panenka ise bunların dışındadır. Her oyuncuyla panenka penaltısı kullanabilirsiniz. Şimdi sizlere PES 13’te panenka penaltısı nasıl atılır, püf noktası nedir onu anlatalım.

PES 13 Panenka Penaltısı Nasıl Atılır? Hangi Tuşlara Basılacak?

Pes 2013 oyununda panenka penaltısı kullanmak için öncelikle şut tuşuna basıyoruz. Ardından elimizi şuttan çekip L1+R1 tuşlarına basılı tutuyoruz (klavyede E + Q tuşları). Yani kolla oynarsanız ilk olarak kare tuşuna (şut tuşuna) basın sonrasında kolun arka üst tarafındaki tuşlara yani L1+R1 ‘e aynı anda basılı tutun.

Yani yukarıda gördüğünüz gibi ilk olarak şut tuşuna basın. Sonrasında elinizi şuttan çekip L1+R1 tuşlarına basılı tutun. Bu sayede panenka penaltısı (aşırtmalı penaltı) atabilirsiniz.

Eğer kolla oynuyorsanız ilk olarak şuta basıp elimizi şuttan çekip ardından L1+R1 tuşlarına basılı tutuyoruz. Eğer klavyeden bilgisayar üzerinden oynuyorsanız ilk olarak yine şuta basıyoruz (yani D tuşuna), akabinde klavyeden E+Q tuşlarına basılı tutuyoruz. Klavyede L1 ve R1’in yerleri genelde E ve Q tuşları oluyor. Bu bakımdan klavyede şut tuşuna bastıktan sonra elimizi şuttan çekip E ve Q’ya basılı tutarız. Böylelikle bilgisayardan oynanan PES 13’te de panenka penaltısı atabilirsiniz.

Kısaca tekrardan yazalım:

  • Panenka penaltısı kol ile yapılışı ==> Şuta basarız. Şuttan elimizi çekeriz. Ardından L1 + R1 ‘e basılı tutarız, ikisine birden.
  • Panenka penaltısı klavye ile yapılışı ==> Şuta basarız. Şuttan elimizi çekeriz. Ardından E + Q ‘ya basılı tutarız, ikisine birden.

Ek olarak şunu da belirtelim ilk olarak şuta bastıktan sonra elimizi şuttan çekip hızlı bir şekilde L1 ve R1’e basılı tutmamız lazım. Yani o aradaki sürede hemen basılı tutmalıyız yoksa panenka olmaz.

İyi oyunlar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir