Google Analytics Hemen Çıkma Oranına Nereden Bakılır?

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Google Analytics hemen çıkma oranına nereden bakabiliriz onu anlatacağız.

Öncelikle hemen çıkma oranının ne anlama geldiğini anlatalım.Akabinde Google Analytics üzerinden hemen çıkma oranına detaylı bir şekilde nereden bakabiliriz onu öğrenelim.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı, web sitelerinizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizden ne zaman çıktığını daha doğrusu hemen mi yoksa sitenizde vakit geçirip öyle mi çıktığını istatistiksel şekilde sunan bir orandır.

Hemen çıkma oranınızın yüksek olması kötü bir şeydir.Mesela %8o hemen çıkma oranına sahip olan bir site demek, bu siteye giren ziyaretçilerin %80’inin siteye girip bir kaç saniye sitede durup hemen çıkması demektir.Oysa bu oran düşük olursa demekki sitenizde epey vakit geçiriliyor anlamına gelir.Bu yüzden hemen çıkma oranımızı düşürmemiz bizim için oldukça faydalı olur.

Hemen çıkma oranını düşürmek için daha önceden “hemen çıkma oranını en aza indirin wordpress eklentisi” adında bir yazı paylaşmıştık.Bu yazıyı okuyarak wordpress siteleriniz için bu oranı azaltabilirsiniz.Diğer sistemler için de ilerleyen günlerde yeni yazılar yazacağız.Şimdi Google Analytics’den hemen çıkma oranına nasıl bakılır onu anlatalım.

Google Analytics’de Hemen Çıkma Oranına Nereden Bakılır?

Hemen çıkma oranını en iyi veren sistem Google Analytics‘dir.Peki bu orana nereden bakarız şimdi onu öğrenelim.

1-) Öncelikle Google Analytics hesabımıza giriyoruz.Ardından sol taraftaki panelden “Kitle>Genel Bakış” kısmını açıyoruz.

2-) Sonrasında ise açılan sayfada aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Hemen Çıkma Oranı” yazan bölüm olacak.Oradan sitenizin günlük,aylık veya yıllık hemen çıkma oranlarını görebilirsiniz.Aşağıdaki sitenin hemen çıkma oranı %51.30 çıktı.Yani ne kötü ne iyi bir değer diyebilir.Ama sitenin iyiliği için bu değerin daha düşük olması gerekiyor.Ek olarak eğer aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yeşil alana tıklarsanız istatistiği detaylı bir şekilde açar.

3-) Son olarak aşağıda gördüğünüz gibi detaylı bir şekilde sitelerimizin hemen çıkma oranımızı görebiliyoruz.

Bu şekilde hemen çıkma oranına bakabiliyoruz.Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir