Google Analytics’de Ziyaretçilerin Cinsiyet Dağılımını Öğrenmek

Herkese iyi günler arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere Google Analytics’de sitemize giren ziyaretçilerin cinsiyet dağılımını nereden öğrenebiliriz onu anlatacağız.

Google Analytics en iyi hit ölçme sitesidir diyebiliriz.Sadece normal hit değerlerini ölçmekle kalmayıp coğrafi,cinsiyet,mobil vb. tüm alanlarda hit bilgilerini ölçmektedir.Mesela dünyada sitenize hangi ülkelerden girilmiş veya ülkemizde hangi illerden sitenize girilmiş bu tüm bilgiler Google Analytics’de yer almaktadır.

Cinsiyet oranları daha çok reklam verenler tarafından istenilen bir orandır.Bu orana göre sitelere reklam verirler.Mesela adamın kadınlara özel sitesi varsa haliyle sizin sitenizin kadın oranına bakar.Eğer yüksekse reklam verebilir.Bu yüzden cinsiyet oranlarını da reklam verenlerle paylaşmamız bizim açımızdan olumlu olabilir.Peki Google Analytics’de sitenize girenlerin cinsiyet dağılımlarını nasıl öğrenebiliriz şimdi onu anlatalım.

1-) Öncelikle Google Analytics’e giriyoruz.Ardından hangi sitemizin cinsiyet dağılıma bakacaksak o sitemizin verilerini açıyoruz.

2-) Sonrasında sol taraftaki menüden “Kitle” kısmına giriyoruz.

3-) Ardından “Demografi” kısmına giriyoruz.

4-) Sonrasında ise “Cinsiyet” seçeneğini tıklıyoruz.

5-) Ardından karşımıza sitemizin cinsiyet oranları çıkmış olacaktır.Aşağıda gördüğünüz gibi mesela bu sitemizin erkek oranı %58 iken kadın oranı ise %41 çıkmaktadır.

Sizler de aynı buradan sitenize giren hitlerin erkek ve kadın oranlarını öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde Google Analytics’den sitenize girenlerin cinsiyet dağılım oranlarına bakabilirsiniz.Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir