Google Anket (Form) Oluşturma Nasıl Yapılır?

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere Google’da ücretsiz anket form oluşturma nasıl yapılır onu anlatacağız.

Forumlarda, sosyal medya sitelerinde vs. illaki rastlamıştırsınız. Genelde anket yapılırken Google Formlar kullanılmaktadır. Çünkü anket oluşturmada Google’ın anket servisi hem hızlı hem de sade olduğu için çok tercih edilmektedir. Google forms ile birden fazla seçenekli ve soru çeşitliliği olan anketler oluşturabilirsiniz. Şimdi sizlere kısaca Google Forms anketi nasıl yapılır onu anlatalım.

Google Anket (Form) Oluşturma

Anket-Form oluşturmak için gireceğimiz site adresi : docs.google.com/forms/u/0/ veya forms.google.com

1–) Öncelikle Google anket oluşturmak için Google Formlara yani “forms.google.com” adresine giriyoruz. Tabii ki burayı açmak için öncelikle google gmail hesabımıza giriş yapmamız lazımdır. Yani bu işlemlere başlamadan önce gmail hesabınızı açınız. Ardından “https://forms.google.com/” sitesine girin. Sonrasında en sol üst tarafta bulunan “Boş” butonuna tıklayınız. Böylelikle sıfırdan yeni anket oluşturacağız.

2–) Ardından karşımıza aşağıdaki gibi boş bir form yani anket sayfası çıkacaktır. Buradan en üst tarafa anketin başlığını yazabilirsiniz. Başlıksız soru bölümlerine de sorunun adını yazın. Ardından 1. seçenek ve 2. seçenek yerlerine şıkları yazınız.

3–) Eğer ekstra soru eklemek istiyorsanız sağ tarafta + şeklinde çıkan “Soru ekle” butonu mevcut. Ona basıyoruz.

4–) Mesela biz ilk soruya “cinsiyetiniz ne” yaptık ve şıklarda erkek-kadın seçenekleri mevcut. İkinci soruya yaş sordurttuk. Burada anketi dolduran kişi yaşını rakamla girecektir. Üçüncü soru ise aşağıdaki gibi takım sorusudur. Anketi dolduracak kişi hangi takımlıysa onu işaretleyecektir. Ayrıca soruların aktif olması için sağ alttaki “Gerekli” kısmını açmanız gerekiyor.

5–) Sorularımızı ayarladıktan sonra dilerseniz anket sayfanızın temasını değiştirebilirsiniz. Sağ üst taraftan “Temayı Özelleştir” butonuna tıklarsanız aşağıdaki gibi renk ayarları yapabilirsiniz.

6–) Sonrasında yine sağ üst taraftaki ayarlar kısmına girebilir ve buradan anket-form ile ilgili bazı özellikleri aktif edebilirsiniz.

7–) Her şeyi ayarladıktan sonra artık anketimiz hazırsa en sağ üst taraftan “Gönder” butonuna basıyoruz.

8–) Her şey bitti mi? Tabii ki hayır. Gönder butonuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. Buradan “şununla gönder” kısmındaki 2. seçeneğe tıklıyoruz ve bağlantı adresini alıyoruz. Yani buradaki link bizim oluşturduğumuz anketin linki olacaktır. Bu linki tanıdıklarınıza, arkadaşlarınıza gönderirseniz onlar da ücretsiz olarak sizin oluşturduğunuz ankete katılmış olurlar.

Bizim oluşturduğumuz anketin linki;

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScDBcRcmmo6HTkfZKomDw7bsbeWsAt80QNzeVCv5vU-2YLsBw/viewform” bu şekildedir. Bu linke tıklayarak ankete katılabilirsiniz 🙂

9–) Bu linki açtığımızda anketimiz aşağıdaki gibi çıkacaktır. Linki yolladığınız kişiler buradan sizin anketinize katılabilirler. Yukarıda bizim oluşturduğumuz anketin linkini ekledik. Katılırsanız seviniriz 🙂

10–) Mesela deneme olarak biz 1 kere anketi doldurduk. Anketi yollayıp gönder butonuna bastıktan sonra panelimize anında aşağıdaki gibi bildirim gelecektir. Yani “Yanıtlar 1” şeklinde gözükecektir. Buradan ankete kaç kişi katılmış ne cevaplar vermiş hepsini görebiliyorsunuz.

11–) Böylelikle ücretsiz anket oluşturup linkini sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Sizin linkinize tıklayan kişiler ise 9. maddedeki gibi anket sayfasını açacak ve ücretsiz şekilde doldurmuş olacaktır. Ardından gönder butonuna basması lazımdır. Sonrasında anket sonuçları sizin panelinize düşecektir.

NOT = Bazı tez çalışmalarında, ödevlerde vb. yerlerde hocalar anket oluşturup araştırma yapmamızı istemektedir. Buna göre google formlardan anket oluşturup linkini tanıdıklarınıza yollayabilirsiniz. Onlar da linke tıklayarak ücretsiz şekilde ankete katılırlar. Anket sorularını cevapladıktan sonra “Gönder” butonuna bastıklarında ankete katılmış olurlar.

Bu şekilde anket oluşturabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir