Windows 10 Ekran Rengi Bozuldu | İşlemci Renk Ayarı Yapımı (kontrast, gama, parlaklık)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Windows 10 bilgisayarlar için işlemci üzerinden renk ayarları nasıl yapılır onu anlatacağız.

Windows 10 bilgisayarlarda normalde “Ayarlar>Kişiselleştirme>Renkler” bölümünden renk ayarları yapılabiliyor. Fakat buradan kontrast yani karşıtlık, gama, parlaklık vb. gibi detaylı ayarlar yapılamamaktadır. Bunun için işlemcinin özel ayarlarını kullanmamız gerekiyor. Eğer intel işlemciye sahipseniz bilgisayarınızda masaüstüne sağ tık yaptığınızda “Grafik Özellikleri” diye bir seçenek çıkacaktır. İşte buradan işlemci üzerinden renk ayarları yapabilirsiniz. Bilgisayarlarda bazen renk ayarları bozulabiliyor. İşte bu yüzden rengini düzeltmek isteyebiliriz. Şimdi detaylı anlatalım.

İşlemci Üzerinden Renk Ayarı Yapımı

Anlatıma geçmeden önce biz Intel işlemci üzerinden anlatım yapıyoruz. Mesela sizin AMD işlemciniz varsa aynı şekilde AMD’nin ayarlarına girerek işlemciye özel renk ayarı yapabilirsiniz.

1-) Öncelikle masaüstüne sağ tık yapıyoruz ve “Grafik Özellikleri…” kısmına giriyoruz. Dediğimiz gibi eğer bilgisayarınızda INTEL işlemci mevcutsa masaüstü sağ tık ile bu alan gelir. Ama başka işlemci varsa onun yazısı gelir.

2-) Sonrasında “Intel HD Grafikleri Denetim Paneli” ekranı karşımıza çıkacaktır. Buradan “Ekran” bölümüne giriyoruz.

3-) Buradan sol taraftan “Renk Ayarları” bölümünü açıyoruz.

4-) Böylelikle işlemci renk ayarları sayfasını açmış oluyoruz. Buradan laptop veya masaüstü bilgisayarlarınız için parlaklık, karşıtlık, kontrast, gama vb. renk-ışık ayarlarını düzenleyebiliyorsunuz. İster arttırıp ister azaltabilirsiniz. Buradaki karşıtlık=kontrast demektir. Televizyon ekranlarındaki kontrast gibi düşünün. Aynısı burada karşıtlık olarak geçiyor.

5-) Ayarlamaları yaptıktan sonra en sağ alttaki “Uygula” butonuna basmanız gerekmektedir. Eğer bilgisayarın ilk ayarlarına geri dönmek isterseniz “Varsayılanları Geri Yükle” butonuna tıklamanız yeterlidir.

6-) Böylelikle işlemci ile renk ayarı yapabiliyoruz.

Arkadaşlar şunu da belirtmeden geçmeyelim. Bazı windows 10 bilgisayarlarda ekranın parlaklık, kontrast ayarları birden bozuluyor. Mesela bir oyun yüklerken veya program yüklerken bu tarz bozulmalar olabiliyor. Bunun için korkmanıza gerek yok. Bu sorunun çözümünü anlattığımız gibi intel grafik ayarlarından yapabilirsiniz. Fakat bilgisayar üzerinden direkt kontrast, gama ışını vb. ayarlar bulunmadığı için denetim masası gibi yerlerden maalesef bu ayar yapılmıyor. Bu yüzden işlemcinizin renk ve ekran ayarlarına girip ayarlamanız gerekmektedir.

Kısacası; parlaklık-kontrast-gama ışını vb. gibi bilgisayarın renk bozulmasının çözümü işlemci renk ve ekran ayarı paneli üzerinden yapılmaktadır. Sizin işlemci AMD ise onun ayarlarına giriniz. Intel işlemciniz varsa yukarıda anlattığımız gibi yapınız.

Bu şekilde işlemci ile detaylı gelişmiş renk ayarı yapabiliyorsunuz. Sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir