HTML Yazı Boyutu Ayarlama Kodu (Punto Büyültme ve Küçültme)

Herkese selamlar. Bu yazımızda sizlere HTML yazı boyutu ayarlama kodunu paylaşacağız. Bu kod ile sitenizdeki yazıların puntosunu küçültebilir veya büyültebilirsiniz.

HTML web site kodlarının en temel halidir. HTML olmadan bir web sayfası kodlamak pek mümkün değildir diyebiliriz. Çünkü javascript, php, css vb. kodların hemen hemen tümü en basitinden html kodları içerisine yazılmaktadır. Haliyle html kodları ile bir çok işlemi kısayoldan yapabiliyoruz. Mesela wordpress, blogger vb. sitelerde yazılarımızın boyutunu yani puntosunu büyültmek isteyebiliriz. Blogger’da yazı büyütme kısayolu mevcut ama WordPress’de böyle bir kısayol yok. Fakat aşağıda paylaşacağımız yazı boyutu ayarlama kodu ile hem wordpress hem de blogger sitelerde yazıların boyutlarını değiştirebilirsiniz. Şimdi kodu ve örneği paylaşalım.

HTML Yazı Boyutu Ayarlama Kodu

En temel yazı boyutu değiştirme kodu:

Alternatif yazı boyutu değiştirme kodu:

Burada gördüğünüz gibi 2 kodumuz mevcuttur. İster birincisini kullanın isterseniz de ikincisini. WordPress sitelerde genellikle 2. kod işe yarıyor. Kodların ortasındaki “Buraya yazı gelecek.” kısmına istediğiniz yazıyı ekleyebilirsiniz.

Buradan 1. kodda font size=”5″ değerinde istediğiniz değeri atayabilirsiniz. Küçük sayı yazarsanız yazının boyutu yani puntosu da küçük olur. Büyük yazarsanız da büyük olmuş olur. Aynı şekilde 2. kodda ise “font-size: 30px;” kısmında 30px’i dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Şimdi bir örnek yapalım.

Yukarıdaki 1. örnek yazının kodu “<font size=”5″>Örnek yazı.</font>” kodudur. İkinci yazı ise “<span style=”font-size: 30px;”>Örnek yazı.</span>” şeklindedir. Gördüğünüz gibi 1. yazı daha küçük çünkü 5 değerini vermiştik. İkincisi ise biraz yüksektir. Onun değeri de 30px’dir. Buradaki sayıları değiştirerek yazıların boyutunu büyültebilir veya küçültebilirsiniz.

Ek olarak CSS kodlarında da yazı boyutlarını ayarlayabilirsiniz. CSS kodunu da aşağıda paylaşalım.

CSS yazı boyutu değiştirme kodu:

CSS için yazı puntosunu ayarlama kodu da bu şekildedir. CSS kodlarında da “font-size: 25px;” şeklinde yapılmaktadır. Burada css kodlarını html kısmı içerisine “<p id=”yaziboyutu”>Yazı buraya gelecek.</p>” şeklinde yazarak çekebiliyoruz. Yani bu kodu yazarak css ile yazının boyutunu ayarlayabilirsiniz.

İyi kodlamalar dileriz.

YORUMLAR

  1. Teşekkür Ederim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir