Mark Etiketi Nedir? HTML Yazıyı Renkli Olarak İşaretleme Kodu

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere HTML’de yazıyı renkli olarak işaretleme kodu nedir onu anlatacağız.

HTML’de birçok etiket ve kod kullanımı mevcuttur. Bunlardan birisi de <mark> etiketidir. Bu etiket bir yazının arka planını renkli yapmasını sağlıyor. İllaki denk gelmiştirsiniz. Bazı web sitelerinde yazıda önemli bir yeri belirginleştirmek için arka planda sarı renkli bir işaretleyici kullanılır. İşte bu işaretleyici <mark> </mark> etiketi ile yapılmaktadır. Şimdi sizlere uygulamalı olarak gösterelim.

HTML İşaretlenmiş Metin Kodu Nedir? (Mark Etiketi Kullanımı)

Html’de <mark> </mark> etiketleri ile bir yazıyı işaretleyebilirsiniz. Yani o yazının arka planını sarı renkli olarak boyayabilirsiniz. Mark, İngilizce’de “işaretlemek, damgalamak” vb. anlamlarına gelmektedir. Yazıya sarı arka planlı işaretleme yapmak için o yazıyı <mark> ve </mark> etiketleri arasına almanız gerekmektedir. Şimdi bir örnekle göstermiş olalım. İlk olarak mark kodunu yazalım ardından örnek çıktıyı paylaşalım.

HTML Mark Etiketi Kodu:

Çıktısı:

Deneme

Başka bir örnek yapalım:

“Burası örnek bir yazıdır.”

Üstteki cümlede ‘örnek’ yazısını işaretlenmiş metin olarak ayarladık. Yani arka planı sarı renkli oldu.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar <mark> etiketi ile bir yazıya sarı arka plan rengi ekleyebilirsiniz. Böylelikle makalenizde veya yazınızda önemli yerleri bu şekilde işaretleyebilirsiniz ve okuyucular tarafından dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Mark etiketi HTML destekleyen tüm sistemlerde çalışmaktadır. Html, WordPress, Blogger, Opencart vb. tabanlı tüm sitelerde bu etiketi kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir