HTML Siteye Favicon Ekleme Nasıl Yapılır? HTML Favicon Kodu

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere HTML siteye favicon ekleme nasıl yapılır, HTML favicon kodu nedir onları anlatacağız.

Günümüzde genellikle WordPress tabanlı siteler kullanılsa da bazı siteler özel HTML tabanlı temalar kullanabiliyor. Örneğin tek sayfa html siteler, html sabit şablonlu siteler, çalışma için html-css siteler vb. siteler kullanılabiliyor. Normalde wordpress, blogger, opencart vb. siteler için favicon eklemeyi yönetici panelinden yapabiliyorsunuz. Yani diyelim ki wordpress temanız var. Bu temada illaki favicon eklemek için bölüm, özellik, ayar bulunur. Fakat html sitelerde bunun için kod eklemeniz gerekiyor. Yani HTML siteye favicon eklemek için sitenizin index.html ana dizinine <head> </head> kodları arasında favicon kodu eklemeniz gerekmektedir. Şimdi maddeler halinde html siteye favicon nasıl eklenir, favicon ekleme kodu nedir onları anlatalım.

HTML Favicon Ekleme Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle HTML siteye favicon eklemek için “favicon.ico” isminde bir görsel oluşturup sitenin ana dizinine atmanız gerekiyor. Favicon görselinin 16*16, 32*32 veya 64*64 boyutlarında olması gerekmektedir. Favicon görseli oluşturmak için öncelikle normal .jpg veya .png görselinizi ayarlayın. Ardından uzantısını .ico yapın ve ismini de favicon yapın. Böylelikle favicon.ico görselimizi oluşturmuş olduk. Şimdi bu dosyayı sitenin ana dizinine atmanız gerekiyor. Yani html klasörüne yükleyin.

2-) Şimdi gelelim bu favicon resmini sitede nasıl göstereceğimize.

Favicon eklemek için gerekli kod şu şekilde:

Eğer siteniz https ise bunu kullanın:

3-) Evet arkadaşlar bu kodu <head> </head> etiketleri arasına eklememiz gerekiyor. İndex.html dosyasının head kodları arasına yukarıda verdiğimiz favicon kodunu kopyalayıp yapıştırın. Ardından href linkine favicon’un bulunduğu uzantıyı (yani favicon dosyasını kök dizine eklediğimiz için kendi sitenizin ismini yazmanız gerekli) yazın. Yani ‘siteadresi’ yazan yere kendi site adresinizi yazmanız gerekiyor.

4-) Evet hepsi bu kadar. Bu şekilde html siteye favicon görseli ekleyebilirsiniz. Görsel sitenin üstünde hemen gözükmez bir kaç saat geçmesi gerekiyor. Bizim sitede böyle olmuştu. Ama tabi cache temizliği vs. yaparak görselin daha çabuk görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde HTML siteye favicon görsel ekleyebilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir