Google Arama Motorunu En Faydalı Şekilde Kullanma İpuçları

Herkese selamlar değerli arkadaşalar. Bu yazımızda sizlere Google’ı etkili şekilde kullanmak için sizlere bazı ipuçları vereceğiz.

Google, dünyanın en popüler sitesi ve en iyi kabul edilen arama motorudur. Google’da birçok bilgi aratıp buluruz. Peki, Google’da doğru bir şekilde arama yapıyor muyuz? Google’da bazı kodlar ile bulmak istediğiniz bilgiye anında ulaşmak mümkün. Şimdi sizlere Google’da en etkili şekilde arama yapmanın yöntemlerini, ipuçlarını anlatalım.

Google’da En Etkili Arama Yapma Yöntemleri

Rastgele sırayla Google’da en etkili arama ipuçları nelerdir kodlarıyla birlikte paylaşalım.

1-) define: elma

Eğer Google’da bir kelimenin anlamını hızlı şekilde öğrenmek istiyorsanız kelimenin başına define: ekleyin ve aratın. Böylelikle hangi kelimeyi istiyorsanız tanımına hızlı şekilde ulaşmış olursunuz. Örneğin yukarıda elmanın tanımı için “define: elma” şeklinde aratma yaptık. Google bizlere elmanın tanımını hızlı şekilde en üste çıkardı.

2-) related:facebook.com

Bir sitenin benzer sitelerini öğrenmek için Google’da “related:siteadi.com” şeklinde aratma yapabilirsiniz. Mesela facebook’a benzer siteleri arattığımızda yukarıdaki gibi sonuçlar çıkacaktır.

3-) KPSS sonuçları -2021

Eğer Google’da arama sonuçlarında görmek istemediğiniz bir kelime veya sayı varsa bu istemediğiniz kelimenin başına – (tire) işareti koyun. Örneğin biz diyelim ki geçen senenin KPSS sonuçlarına bakacağız. Haliyle 2021 yılını yani içinde bulunduğumuz yılı aratmak istemiyoruz. 2021’in yazıların içinde geçmesini istemiyoruz. O zaman Google aratma yerine “KPSS sonuçları -2021” yazarak geçen yılın sonuçları ile ilgili bilgiler ekrana düşmüş olur. Bu yıl ile alakalı güncel bilgiler çıkmaz.

4-) kimya notları filetype:pdf

Eğer Google’da belli bir dosya türünde aratma yapmak istiyorsanız yani aradığınız şeyin sadece o dosya türünde olmasını istiyorsanız aratma yazısının sonuna “filetype:pdf” ekleyin. Veya pdf değil de başka bir dosya türünde aratmak istiyorsanız onun ismini ekleyebilirsiniz. Örneğin kimya notları ile ilgili tüm pdf dosyalar için “kimya notları filetype:pdf” aratması yapabiliriz. Çıkan sonuçların tamamı pdf uzantılı dosya olur. Eğer word belgesi şeklinde aratmak isterseniz aramalarınızın sonuna “filetype:docx” yazmanız gerekiyor.

5-) Hatırlamadığınız kelimeler için * (yıldız) kullanımı

Diyelim ki Google’da bir cümle aratacaksınız ve bu cümlede bir kelime veya birden fazla kelimeyi unuttunuz. Eğer unuttuğunuz, hatırlamadığınız kelimeler varsa o kelimenin yerine * sembolü koyabilirsiniz. Böylelikle en doğru sonucu alırsınız. Mesela “sevda * trenler” şöyle bir aratma yaparsak Google bize bunun sonucunu “sevda yüklü trenler” olarak verecek. Yani * boş yeri otomatik olarak doldurmuş olacak diyebiliriz.

6-) site://siteadi.com

Son olarak sadece belli bir site üzerinde arama yapmak isterseniz o zaman aramanın sonuna “site://siteismi.com” ekleyebilirsiniz. Örneğin bizim sitemizdeki Messi ile ilgili yazılar için “Messi site://mmsrn.com” aratması yapabilirsiniz. Bu sayede sadece Messi ile ilgili mmsrn.com yazıları gözükmüş olur.

Örneğin yukarıda gördüğünüz gibi aratma yaptığımızda mmsrn.com sitesinde sadece Messi ile ilgili yayınlanan yazılar çıkmış oldu.

Şimdilik bu kadar. Sizlerin de bildiği farklı ipuçları varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Ek olarak bu ipuçları r10.net instagram paylaşımından faydalanılarak yazılmıştır. Detaylar için r10’u takip edebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir