Google Chrome Sekmeleri Aynı Gruba Ekleme (Sekme Ayarları)

Google Chrome’a yeni özellik geldi. Chrome’da artık birden fazla sekmeyi aynı gruba alabiliyorsunuz. Bu sayede sekmeler arası geçişleri kolay yapabilirsiniz ve hangi sekme nerede işinize yarar onu ayırt edebilirsiniz. Şimdi kısaca anlatalım.

Google Chrome’da son yapılan güncellemeyle sekmelere isim verme, gruplama ve renklendirme özelliği geldi. Bu sayede diyelim ki 20 tane sekmeniz açık. Hangi sekmelerde ne işiyle meşgulseniz onu gruplayabilirsiniz. Mesela bende diyelim 20 sekme açık. 3 sekme müzik ile ilgili. Haliyle o 3 sekmeyi müzik grubuna alabilir ve rengini aynı yapabilirim. Bu sayede hangi sekme neredeydi aramaya gerek kalmadan yerini de tespit edebilirim. Şimdi resimler eşliğinde yeni sekme ayarları nasıl yapılır onu anlatalım.

Google Chrome Sekmeyi Yeni Gruba Ekleme Nasıl Yapılır? Yeni Sekme Ayarları Nereden Yapılır?

1-) Öncelikle bir sekmeye sağ tık yaptığınızda aşağıdaki gibi seçenekler gelecek. Burada 2. sırada bulunan “Sekmeyi yeni gruba ekle” seçeneği Chrome’a yeni gelen bir özelliktir. Bir sekmeyi yeni gruba eklemek isterseniz bu seçeneği seçmelisiniz.

2-) Yeni gruba ekle seçeneğini seçtikten sonra aşağıdaki gibi bir alan açılacak. Buradan sekmenin rengini ayarlayabilir ve gruba isim verebilirsiniz. Mesela biz müzik ismi verdik. Gruba isim verince sekmenin yanında o grubun ismi yazar. Ayrıca sekme hangi rengi seçerseniz o renkte görünür. Mesela biz kırmızıyı seçtik.

3-) Ayrıca başka bir sekmeyi daha bu sekme grubuna dahil edebilirsiniz. Mesela Youtube sekmesine sağ tık yaptık. Bu sefer “Sekmeyi gruba ekle” diyoruz.

4-) Ardından yan tarafta Yeni grup ve Müzik seçenekleri çıkacak. Burada biz “Müzik” grubunu daha önceden açtığımız için bu çıkmış oldu. Buna tıklarsanız 2 sekme de Müzik grubunda olmuş olacak. Böylelikle müzikle ilgili sekmeler aynı renkte ve grupta çıkacak. Benim gibi 25-30 sekmede çalışanlar için oldukça güzel bir özellik diyebiliriz 🙂 Böylelikle hangi sekme nerede takibi kolay yapılabilir.

5-) Aşağıda gördüğünüz gibi iki sekmemiz de aynı renkte ve aynı grupta gözükmüş oldu. Böylelikle hangi sekme nerede kolay ayırt edebiliriz.

6-) Ayrıca dilerseniz gruba aldığınız sekmeleri sağ tık yaparak gruptan kaldırabilirsiniz. Öncelikle sekmeye sağ tık yapıyoruz. Ardından “Gruptan kaldır” butonuna basıyoruz. Böylelikle grubunu iptal etmiş oluruz.

7-) Bu şekilde Chrome yeni grup ayarlarını yapabiliriz. Dediğim gibi özellikle çoklu sekmede çalışmayı seviyorsanız bu özellik işinize yarayabilir.

Bu şekilde sekme ayarı yapabilir ve internetteki araştırmalarınız ve çalışmalarınız için kolaylıklar sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir