Google ReCaptcha Güvenlik Doğrulaması Butonu Oluşturma

Herkese iyi günler dileriz arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere sitelerinize gelen tüm spam yorumlardan en kolay şekilde kurtulmak için Google ReCaptcha kodlarını nasıl oluştururuz onu anlatacağız.

Her gün özellikle wordpress sitelere onlarca hatta yüzlerce spam yorum gelebiliyor.Bu durum ilk başlarda canımızı sıkmasa da gün geçtikçe moralimizi bozuyor.Çünkü bir sürü gereksiz yorum geliyor ve hepsini silmeye kalksak uğraşmış oluyoruz.

Bunun çözümü için sizlere Google’nin ReCaptcha kodlarını öneriyoruz.Bu kodları sitenize ekleyerek gelen spam mesajları büyük olasılıkla engellemiş olursunuz.Peki bu kodları nasıl oluşturacağız şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

1-) Öncelikle gmail hesabımızı açıyoruz ve “https://www.google.com/recaptcha/intro/invisible.html” adresine giriş yapıyoruz.Ardından sağ üstteki “Get reCAPTCHA” butonuna basıyoruz.

2-) Ardından açılan sayfada reCAPTCHA tipini seçiyoruz.Biz örnek olması açısından en üstteki reCAPTCHA V2‘yi seçtik.

3-) Sonrasında Domains kısmına bu captcha’yı hangi sitemizde veya sitelerimizde kullanmak istiyorsanız o siteleri yazıyoruz.Sonrasında Accept seçeneğini işaretliyoruz ve “Register” butonuna basıyoruz.Ek olarak burada site ismini yazarken başına http koymayın hata veriyor.Direkt olarak www’süz ekleyin.

4-) Sonrasında ise otomatikman kodlarımız oluşmuş oluyor.Aşağıda gördüğünüz gibi Step 1’de yer alan 2 kodu sitemize uygun yerlere ekliyoruz.İlk kodu “</head>” kodunun hemen öncesine ekliyoruz.İkinci kodu da hangi forma eklemek istiyorsak oraya ekliyoruz.Mesela yorum kısmına eklemek istersek sitemizden yorum kısmının kodlarını buluyoruz ve oraya yapıştırıyoruz.

5-) Ardından işimiz bitince “Save changes” butonuna basıyoruz.

6-) Son olarak Google reCAPTCHA‘nın buton hali site üzerindeki görünümü ise aşağıdaki gibi oluyor.

Google ReCaptcha kodları bu şekilde oluşturulmaktadır.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. Elinize sağlık çok teşekkürler hocam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir