Seo

Google Sitemi Ne Zaman İndexlemiş?

Google’ın web sitelerini dolaşarak veri toparlayan botları bulunmaktadır. Bu botlar örümcek ismiyle de bilinen indexleme araçlarıdır. Siteye eklenmiş olan yeni bir makale veya içerik google botları tarafından gezilir. İçeriğin google botlarının indexleme kriterlerine uygun olması sonucunda, siteniz Google tarafından indexlenmiş olur. Google sitenizi en son ne zaman indexlemiş diye merak ediyorsanız, bu merakınızı giderebileceğiniz bir web aracı bulunuyor. Yazdığınız makalelerinizi Google’ a eklemek için Google site ekleme yazısını okuyabilirsiniz.

İndexlemenin hızlı bir şekilde yapılması önemlidir. Çünkü paylaştığınız içerik zamanında indexlenmezse, sizden önce sitesi indexleyen birinde içeriğinize benzer bir içerik bulunabilir. Bu da sizin içeriğinizi özgün olmasına rağmen kopya içerik durumuna düşürebilir. Kopya içerik olarak verinin algılanması sonucunda siteniz arama motorlarında üst sıralarda yer alamaz. Bu da ziyaretçilerinizin sayısının azalmasına ve sitenizin popülerliğini yitirmesine neden olur. Hepsinin bir sonucu olarak, sitenizdeki reklam gelirleriniz düşmeye başlar. Görüldüğü üzere Google botlarının sitenizi zamanında indexlememesi sonucunda zincirleme sorunlar meydana gelmektedir. Hızlı bir indexleme için öncelikle sitemap yani site haritasını doğru bir şekilde oluşturmanız gerekecektir. Backlinkler ve ping siteleri de hızlı bir indexleme için önemlidir. İçeriklerinizin Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçlarında paylaşılması sonucu Google botlarının sitenize olan ziyaretleri düzenli bir hale gelebilmektedir.

Google sitemi ne zaman indexledi sorusunun cevabı olarak kullanabileceğiniz web aracı sayesinde, Google botlarının sitenizi ne zaman gezdiğini ve ne zaman indexlediğini tespit edebilirsiniz. Aşağıdaki adresi tarayıcınıza kopyalamanız yeterlidir. Son bölümde yer alan kırmızı renkteki adres kısmına sitenizin ismini eklemeniz gerekmektedir.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:sitenizinismi.com

Karşınıza açılacak sayfada istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Sitenizin en son Google tarafından index aldığı veriler karşınıza çıkacaktır. Bu verilere gün/ay/yıl ve saat cinsinden erişebilirsiniz. Eğer sayfa bulunmadı tarzında bir yazı ile karşılaşırsanız, Google botları sitenizi indexlememiş demektir.

Kaynak : http://i-kol.net/

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir