Google Translate İle Yazıları Sesli Okutma Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Google Translate üzerinden bir metni sesli şekilde nasıl okutabiliriz onu göstereceğiz.

Diyelim ki Youtubersınız ve videolarınızda kendi sesinizi kullanmak istemiyorsunuz. Haliyle bir robot sesine ihtiyacınız var. İşte bu noktada size Google Translate yardımcı olabilir. Çünkü translate sayesinde her türlü metni sesli okutma yapabiliyorsunuz. Dilerseniz buradaki sesli okuma sesini youtube kanalınızda kullanabilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla herhangi bir telif hakkı olmuyor. Çünkü zaten Translate uygulaması da Google’a ait, youtube sitesi de Google’a ait. Haliyle oradaki sesi youtubeda kullanmanın herhangi bir telif hakkının olacağını düşünmüyoruz. Dediğimiz gibi bir yerde ses kullanmak isterseniz translatenin robot sesini kendinize göre kullanabilirsiniz. Tabii ki sadece youtube olarak düşünmeyin. Ödev yaparken veya bir program yazarken sese ihtiyacınız oldu diyelim. Bu sesi buradan ücretsiz temin edebilirsiniz.

Peki translate ile sesli okutma nasıl yaparız şimdi kısaca maddeler halinde onu anlatalım.

Google Translate İle Sesli Okutma Yapılışı

1-) Öncelikle arkadaşlar Google Translate‘ye giriyoruz. Buradan “https://translate.google.com/” siteye giriş yapabilirsiniz. Akabinde boş yere sesli okutmak istediğimiz metni yapıştırıyoruz. Tabii yukarıdan “Türkçe” dili seçili olması lazımdır. Yoksa yabancı aksanda cümleleri okur bu da kötü olabilir.

2-) Metni boş yere yapıştırdıktan sonra alttaki ses butonuna basıyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Dinleyin” butonu mevcut ona tıklıyoruz. Sonrasında bir kadın sesi otomatikman yazılan yazıyı sesli şekilde okuyacaktır. Bu şekilde sizler de her türlü yazıyı sesli okutabilirsiniz.

3-) Ayrıca uzun yazıları da okutabilirsiniz. Mesela aşağıda gördüğünüz gibi uzun bir yazıyı boş alana yapıştırdık ve dinleme butonuna bastık yine aynı şekilde sesli okutma aktif oluyor. Bu arada bu dinleme butonuna 2 kere basarsanız okuma yavaş hızda gerçekleşir. Bu yüzden normal bir okutma için bir kere daha basmanız lazım.

4-) Dediğimiz gibi sizler de ücretsiz robot bir ses kullanmak istiyorsanız translate’nin sesli okutmasını kullanabilirsiniz. Ödevlerinizde, projelerinizde, videolarınızda kullanabilirsiniz. Video veya ses kaydetme programını açarak buradaki sesi kaydedebilirsiniz. Ardından istediğiniz düzenlemeyi (editi) yaparak sesi kullanabilirsiniz.

Umarız faydalı olur. Yorumlarınızı bekleriz, teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir