Google’da Sitelerin Önbelleğine Nasıl Bakılır? (Açılmayan Sitelere Giriş Yöntemi)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Google’da sitelerin önbelleğine nasıl ve nereden bakılır onu anlatacağız.

İllaki denk gelmiştirsiniz arkadaşlar, bazı zamanlar Google’da aratma yaptığımızda sitelerin yoğunluktan dolayı açılmadığını görürüz. Yani ziyaret edeceğimiz site anlık yoğunluğundan çökmeler yapabilir. İşte bu durumda sitedeki bilgileri okumak için siteye girişin bir yöntemi var. O da önbelleğini görmektir. Eğer bir site yoğunluktan dolayı çok yavaş açılıyorsa ve hatta açılmıyorsa bu durumda sitenin önbelleğine bakarak o sayfayı açabilir ve sayfadaki bilgileri görebilir veya okuyabilirsiniz. Yani kısaca demek istediğimiz, eğer site açılmıyorsa ve siz siteye girip bir bilgi edinmek istiyorsanız bunun bir yöntemi var. Hemen kısaca gösterelim.

Google İle Sitelerin Önbellek Sayfasına Nasıl Girilir?

1-) Öncelikle arkadaşlar hangi siteyi açmak istiyorsanız veya hangi siteye girmek istiyorsanız Google’da aratın. Siteyi veya öğrenmek istediğimiz bilgiyi arattıktan sonra site linkinin sağınki 3 noktaya basıyoruz.

2-) Ardından açılan yerde sağ tarafta aşağıda gördüğünüz gibi alta açılır ok işareti çıkacak. Oraya tıklıyoruz.

3-) İşte burada “Önbellek” yazısı karşımıza çıkacak. Buraya basarsak siteye yoğunluk giriş yapılmasa bile anında açabilirsiniz. Yani diyelim ki arattığınız site çok yavaş açılıyor veya yoğunluktan çökmüş durumda. Bu durumda anında girmek isterseniz önbelleğini açabilirsiniz. Çünkü önbellek bir nevi Google’da kayıtlı olan sitenin son halini göstermektedir. Yani anında açılır. Mesela 2-3 gündür kapalı olan bir sitenin sayfasına erişmek istiyorsunuz diyelim. Bu yöntemle aynı şekilde siteyi açabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu önbellek sayfası tarayıcıda kayıt altına alınmış olan sitenin son görünümüdür. Haliyle önbellek anında açılır ve donma, kasma vs. yapmaz.

4-) Aşağıda gördüğünüz gibi site sayfasını önbellekli açtığımızda üst tarafta bilgi penceresi açılır. Dediğimiz gibi eğer bir siteye giriş yapamıyorsanız o sitenin önbellek sayfasını açın. Bu şekilde giriş yapıldığını göreceksiniz.

5-) Bu arada dilerseniz “site://siteadresi.com” şeklinde aratma yapıp da yine aynı 3 noktaya basıp önbellek sayfasını açabilirsiniz. Veya yukarıda anlattığımız gibi Google’da aratma yapıp da yine önbellek sayfasına giriş yapabilirsiniz, tercih sizin.

Bu şekilde anlık yoğunluktan açılmayan sitelerin önbelleklerine bakabilir ve içerisindeki yazıları, bilgileri okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir