“Göz Yaşı” mı “Gözyaşı” mı Doğrusu Nedir? Gözyaşı Nasıl Yazılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere gözyaşı TDK’ya göre nasıl yazılır onu anlatacağız.

Dilimizde bazı kelimeler ayrı bazıları ise birleşik yazılır. Yazım kuralları sorularında bu tarz kelimelerin doğru yazılışları sınavlarda çıkabiliyor. Karıştırılan kelimelerden birisi de “gözyaşı / göz yaşı” ikilisidir. Şimdi sizler için gözyaşı kelimesi nasıl yazılır, TDK’ya göre kanıtı nedir kısaca onu anlatalım.

Gözyaşı Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre ‘Göz Yaşı’ mı ‘Gözyaşı’ mı?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Gözyaşı
  • Hatalı yazılışı ==> x Göz yaşı

Türk Dil Kurumu’na göre “Gözyaşı bezlerinin salgıladığı, bazı etkilerle akan duru sıvı damlacıklarından her biri, yaş” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “GÖZYAŞI” şeklindedir. Yani gözyaşı bitişik yazılan bir kelimedir. Gözyaşı ayrı yazılmaz, birleşik yazılır. Eğer sınavlarda “göz yaşı” şeklinde ayrı yazılış görürseniz bilin ki bu hatalı bir yazılımdır. Kelimenin doğrusu bitişik yazılanı olacaktır. Şimdi TDK’ya göre kanıtına bakalım.

TDK’nın resmi sözlük uygulamasına göre kelime “gözyaşı” olarak birleşik yazılır. Yukarıdaki resimden kanıtına bakabilirsiniz. Sizler de sozluk.gov.tr ‘ye girerek hangi kelime nasıl yazılır, kelimelerin doğru yazılışları nedir öğrenebilirsiniz. Herkese Türkçe ve Edebiyat sınavlarında başarılar dileriz. İyi dersler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir