Güneş Gezegen mi Yıldız mı? Güneş Neden Gezegen Değildir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere güneş gezegen midir yoksa yıldız mıdır kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Bazı gök cisimlerinin gezegen mi yoksa yıldız mı oldukları birbirine karıştırılabiliyor. İşte bunlardan birisi de Güneştir. Bazı kişilere göre Güneş gezegen olarak biliniyor, bazılarına göre ise yıldız. Fakat bilimsel olarak Güneş’in ne olduğu hep karıştırılabiliyor. Bu yazımızda sizler için Güneş bilimsel olarak hangisidir, gezegen midir yoksa yıldız mıdır kısaca onu anlatacağız. Şimdi detaylara geçelim.

Güneş Gezegen midir Yıldız mıdır?

Güneş bir yıldızdır. Yıldızların kendine özgü bir enerjileri vardır. Gezegenlerin ise kendilerine özgü bir enerjileri bulunmamaktadır. Haliyle Güneşin de bir enerjisi olduğundan dolayı Güneş gezegen değil yıldızdır. Güneşin çekirdeğinde füzyon tepkimeleri gerçekleşir. Bu bakımdan güneş yıldız sınıfına girmektedir. Bilimsel olarak bir gök cisminin yıldız olabilmesi için çekirdeğinde nükleer füzyon tepkimelerinin gerçekleşmesi gerekiyor, yani kısaca tabirle enerjilerinin olması gerekiyor. Haliyle güneşte enerji bulunduğu için, çekirdeğinde enerji tepkimeleri gerçekleştiği için yıldızdır diyebiliyoruz.

Güneş ısı ve ışık enerjisi üretir ve Dünyamızı hem ısıtır hem de ışıklandırır. İşte bu yüzden güneş bir yıldızdır. Akılda kalması için şöyle bir püf noktası kendinize üretebilirsiniz. Nasıl ki gök yüzündeki yıldızlar ışık saçıyorsa, aynı şekilde Güneş de ışık saçıyor. İşte bu yüzden Güneş yıldız oluyor. Kısaca aklınızda tutmak için böyle bir formül üretebilirsiniz.

Güneş Neden Yıldızdır? Güneş Neden Gezegen Değil?

Yukarıda da dediğimiz gibi Güneş çekirdeğinde füzyon tepkimesi gerçekleştirmektedir, yani Güneş enerji üretmektedir. Haliyle enerji üreten gök cisimlerine Yıldız denir. Güneş de kendi başına enerji üretebildiği için gezegen değil yıldız olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden güneş gezegen değildir. Güneş enerji ürettiği için (ısı ve ışık enerjisi) yıldız sayılmaktadır. Bir gök cisminin yıldız olabilmesi için kendi başına enerji üretiyor olmaları gerekir. Örneğin Ay bir yıldız değildir, çünkü Güneşten gelen ışığı yansıtmaktadır yani kendi başına ışık üretmiyor. Ama Güneşin kendi enerjisi vardır ve kendi ürettiği ışığı vardır. Haliyle Güneşe yıldız diyebiliyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir