Gürültü (Ses) Kirliliğini Önlemek için Neler Yapılmalıdır?

Bu makalemizde sizlere ses (gürültü) kirliliğini engellemek için neler yapmalıyız bunları maddeler halinde aktaracağız. Aşağıdan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gürültü (Ses) Kirliliğini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Gürültü kirliliğini bir çok farklı yöntemlerle kontrol etmek mümkündür. Bunların bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Gürültünün kaynağı neyse onu kontrol etmeliyiz ve bu sayede gürültüye neden olan etmenleri ortadan kaldırabiliriz. Yani öncelikle gürültü kaynağını bulup işlem yapmamız lazım.
  • Gürültüyü, engel yolu ile kontrol ederek gürültü kaynağına ses azaltıcı engeller(ses yalıtımı) koyabiliriz. Mesela bu bir makineyse çevresini kapatabiliriz. Ek olarak mesela müzik sınıflarının duvarları ses yalıtımı şeklinde tasarlanır. Bu sayede sınıfta yüksek sesle müzik, piyano, gitar vb. aletler çalınsa bile dışarıya ses gitmemiş olur.
  • Aynı şekilde gürültüyü kişisel korunma yolları ile kontrol etmemiz de mümkündür. Mesela kulak koruyucu(kulaklık) kullanmamız gürültünün zararlı etkilerini az da olsa azaltabilir.

Bunların yanı sıra yaşam standardımızı düşürmeden alacağımız küçük önlemler ile de gürültü kirliliğini önlememiz mümkün olacaktır. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Arabada, bisiklette, kamyonda vb. araçlarda gereksiz yere korna çalmamalıyız.
  • Evlerimizde ve iş yerlerinde televizyon, radyo, müzik aletleri(piyano,org,gitar) vb. cihazların seslerini çevremizi rahatsız etmeyecek şekilde kısık bir biçimde açmalıyız.
  • Arabalarımızın veya diğer araçlarımızın bozuk egzozlarını tamir ettirmeliyiz. Çünkü bunlardan gereksiz yere aşırı ses çıkıyor.
  • Binaları ses yalıtımlı olacak şekilde inşa etmeliyiz. Bu durumda ilerleyen zamanlarda evimize dışarıdan fazla ses girmemiş olur.
  • Düğün, nişan, sünnet vb. kutlama merasimlerinde gürültülü bir şekilde müzik çalmamalıyız veya açmamalıyız. Ya da illaki yüksek sesle müzik çalınması gerekiyorsa ses yalıtımlı olan bir mekan tercih etmeliyiz.

Bu ve buna benzer şekillerde maddeler sıralanabilir. Bunlara dikkat edersek çevremizdeki gürültü kirliliğini de azaltmış oluruz. Özellikle İstanbul gibi mega kentlerde bu duruma daha çok dikkat etmeliyiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir