H (Horizontal) Yatay mı Dikey mi? V (Vertical) Dikey mi Yoksa Yatay mı?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere uydu frekanslarında yer alan H ve V’den hangisi yatay ve hangisi dikeydir kısaca onu anlatacağız.

Televizyon uydusunda kanal taraması yaparken kanalların “Polarite” veya “Polarizasyon” kısmı için H veya V seçenekleri mevcuttur. Bunların ne anlama geldiği ise merak ediliyor. Ayrıca uydu kısmının polarizasyon bölümünde bu ayarları doğru yapmamız gerekiyor. Çünkü uydumuz buna göre kanal araması ve güncellemesi yapıyor. Bu yüzden hangi kanalın frekansını girecekseniz H mi yoksa V mi yani dikey mi yoksa yatay mı olduğunu iyi öğrenmeniz gerekmektedir. Şimdi sizlere H ve V ne demektir, hangisi yatay hangisi dikey anlamına gelir kısaca hakkında bilgi verelim.

H ve V Hangisi Dikey Hangisi Yatay?

Uydu frekans bilgilerinden polarizasyon kısmı H veya V olmaktadır. H ve V ikilisinden H “Horizontal” yani “Yatay” anlamına gelmektedir. V ise “Vertical” yani “Dikey” anlamına gelir.

H ve V anlamları:

  • H ==> Horizontal ==> Yatay
  • V ==> Vertical ==> Dikey

Horizontal İngilizce bir kelimedir ve Türkçe anlamı “yatay” demektir. Vertical de aynı şekilde İngilizce bir kelimedir ve Türkçe anlamı “Dikey” demektir. Bu 2 terim uydu frekans bilgileri girerken karıştırılmaması gerekiyor. Çünkü bu girilen değerlere göre kanal aratması başarılı olmaktadır. Yani siz polarizasyonu yatay olan bir kanalı dikey şeklinde seçerseniz uydunuz o kanalı arayamaz. Haliyle kanalların doğru aranmasını ve kanal listesinde gözükmesini istiyorsanız polarizasyon ayarını yani V mi yoksa H mi olduğunu doğru girmeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir