CNN Kısaltmasının Açılımı Nedir? CNN Ne Demek?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere CNN kısaltmasının açılımı nedir, ne demektir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

CNN, ABD kökenli bir haber kanalıdır. Ülkemizdeki CNN ise CNN Türk olarak geçmektedir. Yani ülkemizde yayın yapan CNN Türk kanalı ABD’li CNN ve Demirören Holding bünyesinde yayın yapan bir haber (medya) kanalıdır. Haliyle bu kanalı izleyen vatandaşlar CNN Türk kanalındaki CNN’in açılımı nedir, ne demektir merak ediyor. Şimdi kısaca anlatalım.

CNN Ne Demek? CNN Açılımı Nedir?

CNN İngilizce bir kısaltmadır ve açılımı “Cable News Network” demektir. Yani CNN’in Türkçe açılımı “Kablolu Haber Ağı” anlamına gelmektedir. Yani İngilizce “Cable News Network” ifadesinin baş harfleri CNN kısaltmasını oluşturmaktadır. Aynı şekilde “CNN Türk” kanalındaki CNN’nin açılımı da bu şekildedir.

  • CNN açılımı ==> Cable News Network
  • CNN Türk açılımı ==> Cable News Network Türk

Ek olarak CNN 1980 yılında ABD’de Ted Turner tarafından kurulmuştur. Ülkemizdeki CNN Türk kanalı ise 1999 yılında kurulmuştur. Ülkemizde yayın yapan CNN Türk önceleri Doğan Yayın Holding’e aitti. CNN Türk 2018 yılında Demirören Holding bünyesine geçmiştir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir