VTR Ne Demek? VTR Kısaltmasının Açılımı Nedir? Televizyonda VTR Nedir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere vtr ne demektir, açılımı nedir hakkında bilgi vereceğiz.

“VTR” kavramı genellikle televizyonlarda eğlence programlarında kullanılan bir kısaltmadır. Mesela Survivor final bölümünde oyuncuların geçmiş vtrleri canlı yayında gösterilir. Veya Beyaz Show vb. programlarda da özel vtrler hazırlanıp izleyicilere gösterilir. Haliyle vtr kısaltmasının açılımı nedir ve ne demektir merak ediliyor. Şimdi detaylara geçelim.

VTR (Vetere) Nedir, Ne Demektir, Açılımı Nedir?

VTR, İngilizce bir kısaltmadır ve açılımı “Video Tape Recorder” demektir. Türkçe olarak açılımı ise “Video Teyp Kaydedici” veya “Video Kaset Kaydedici” anlamlarına gelmektedir. TV sektöründe ise “video” anlamında kullanılıyor. Mesela bir TV programında sunucu “konuyla ilgili VTR’miz (vetere) ekrana gelsin…” derse aslında o olayla ilgili video ekranlara gelsin denmek istenmiştir.

VTR (vetere) kısaltması genellikle televizyon dünyasında kullanılır. Daha çok eğlence programlarında veya bir programın finalindeki canlı yayınında kullanılır. Örneğin Survivor canlı yayın finali, Masterchef canlı yayın finali, Beyaz Show gibi programlarda sunucular özel VTR’leri ekrana getirir. Bu vtr’ler programdan önce özel olarak hazırlanıyor ve canlı yayında tüm seyircilere gösteriliyor. Yani vtr kısalmasına genel olarak “video” diyebiliriz.

Yani kısacası vtr ifadesi daha çok “video” anlamında kullanılıyor. Gerçekte VTR ise “Video kaset kaydedici” demektir. Yani vtr aslında video kaset kaydedici yani elektronik bir cihazdır. Fakat günümüzde televizyon sektöründe vetere (vtr) kısaltması “video”, “özel video”, “özel klip” vb. anlamlarında kullanılmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir