Haber Sitelerinde Başlık ve Spot Neresi? Başlık-Spot-Giriş Nerede?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere haber sitelerinde başlık ve spot kısmı neresi olmaktadır onu göstereceğiz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte haberler de internet üzerinden takip edilmeye başladı. Artık anlık haberlere birçok haber sitesi üzerinden veya sosyal medyadan ulaşabiliyoruz. Haber sitelerindeki bazı kısımlar sektöre yeni başlayan kişiler tarafından merak edilebiliyor. Şimdi sizler için haber sitelerinde yer alan başlık, spot ve giriş neresidir onu anlatacağız.

Haberlerde Başlık ve Spot Neresidir?

Haber sitelerindeki haberlerin başlık kısmı en üstte yazan bölümdür. Başlığın hemen bir altındaki kısım ise spot olarak geçmektedir. Spot haberin özeti niteliğini taşır. Yani en üstten alta doğru başlık-spot-giriş-metin şeklinde haber metinleri oluşturulur diyebiliriz. Şimdi görsel üzerinde örnek bir siteden gösterelim.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir haber sitesinin yazısında en üstteki büyük puntolu koyu renkli yazı başlık olmaktadır. Başlığın hemen bir altındaki koyu renkli kısım ise spot olarak geçmektedir. Yani haberin spotu başlığından sonra gelen haberin kısaca özetini içeren 2-3 cümlelik metindir diyebiliriz. Başlık kısmı çoğunlukla 1 cümleden oluşurken spot kısmı ise genellikle 2-3 cümleden oluşmaktadır. Spottan sonra gelen kısım ise haberin girişidir. Ardından haberin ana metinleri yer alır.

  • Bir haberdeki en üst kısım ==> Başlık
  • Başlığın hemen altındaki özet kısım ==> Spot
  • Spotun altındaki bölüm ==> Giriş
  • Girişten sonraki yazılar ==> Haberin metni

Yani kabaca bir sıralama yaparsak bir haberi oluşturan yazı sırasıyla şu şekilde olmalıdır:

  • Başlık
  • Spot (Haber özeti)
  • Giriş
  • Metin

Bu şekilde güzel bir haber yazısı oluşturulabiliyor. Bu kısımlardan haberi oluşturan en önemli 2 bölüm başlık ve spottur arkadaşlar. Yani siz bir haber yazısı yazacaksanız başlık ve spot kısmının çok iyi olması ve çok iyi yazılması gerekiyor. Diğerleri de elbette önemli fakat en önemli 2 unsur başlık ve spottur. Bu arada tekrardan belirtelim spot dediğimiz bölüm haberin özeti anlamına gelmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir