Hala Madrid Ne Demek? “Hala Madrid” Türkçe Anlamı Nedir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere “hala madrid” nedir, ne demektir onu anlatacağız.

Real Madrid denilince akla ilk gelen kavramlardan birisi de “Hala Madrid” ifadesidir. “Hala Madrid” bazı zamanlar sosyal medyada trend oluyor. Haliyle anlamı da merak ediliyor. Aslında bazı kişiler hala madrid ifadesindeki “hala” kelimesini Türkçe zannediyor, fakat buradaki kelime farklı bir anlamda kullanılıyor. Aslında kelime İspanyolca kökenli değil, bazı kaynaklarda Arapça kökenli olarak geçiyor. Fakat dediğimiz gibi anlamı farklıdır. Şimdi detaylara geçelim.

“Hala Madrid” Ne Demek?

Hala Madrid “Yaşa Madrid” , “Haydi Madrid” , “Bastır Madrid” vb. gibi anlamlara gelmektedir. Real Madrid’in “Hala Madrid” adında bir marşı da bulunuyor. Aslında bazı kaynaklara göre bu kelime marştan gelmektedir. “Hala Madrid” ifadesindeki hala kelimesi İspanyolca’da “merhaba” anlamına geliyor. Yani Google Translate’den baktığımız kadarıyla bu kelime İspanyolca’da “merhaba” demektir. Hatta Translate’ye “hala madrid” yazdığımızda Türkçe olarak “Madrid’e git” anlamı çıkıyor. Fakat dediğimiz gibi “hala madrid” kelimesi “Çok yaşa Madrid“, “Bastır Madrid“, “Haydi Madrid” gibi anlamlara gelmektedir. Tabii ki buradaki Madrid’den kasıt “Real Madrid” ‘dir. Hala Madrid kelimesi Real Madrid için söyleniyor. Hala Madrid, Real Madrid taraftarları tarafından takımını motive etmek için söylenen sözlerden birisidir.

Hala Madrid’in kısaca bazı anlamları şöyle:

  • Yaşa Madrid (Yaşa Real Madrid)
  • Haydi Madrid (Haydi Real Madrid)
  • Bastır Madrid (Bastır Real Madrid)
  • Saldır Madrid (Saldır Real Madrid)

Kısacası “Hala Madrid” genel olarak “Yaşa Madrid” anlamına geliyor diyebiliriz. Şöyle örnek verelim, ülkemizde “Yaşa Fenerbahçe”, “Haydi Cimbom”, “Saldır Cimbom” vb. gibi söylenen taraftar sözleri gibi düşünün. Aynısının Real Madrid için söyleneni ise “Hala Madrid” olmaktadır. Ek olarak “Hala Madrid” Real Madrid’in resmi marşının ismi olarak biliniyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir