Öz Isı (c) ve Isı Sığası (mc) Nedir? Öz Isı ve Isı Sığası Birimi ve Formülü Ne?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere öz ısı ve ısı sığası nedir, ne demektir, aralarındaki fark nedir hakkında bilgi vereceğiz.

Fizik dersinin ısı, sıcaklık ve genleşme konusunda yer alan öz ısı ve ısı sığası konusu hakkında bilgiler merak ediliyor. Öz ısı “c” ile gösterilirken ısı sığası ise “mc” ile gösterilmektedir. Şimdi sizlere detayları yazalım.

Öz Isı ve Isı Sığası Nedir, Ne Demek?

“c” öz ısıyı ifade ederken, “m.c” ise ısı sığasını ifade etmektedir.

Bir maddenin 1 gramının sıcaklığını, 1 °C artırmak için gerekli olan ısıya özgül ısı (ısınma ısısı) denir. Özgül ısı “c” ile gösterilir ve birimi ise $\frac{cal}{g.°C}$ ‘dir.

  • Öz ısı ==> c ile gösterilir (birimi : $\frac{cal}{g.°C}$)
  • Isı sığası ==> m.c ile gösterilir (birimi : $\frac{cal}{°C}$)

Bir maddenin bütün kütlesinin sıcaklığını 1 °C artırmak için gerekli olan ısıya ısı sığası denir ve “m.c” ya da “C” ile gösterilir. Birimi de $\frac{cal}{°C}$ ‘dir. Aşağıdaki eşit kütleli X ve Y cisimlerine eşit miktarda ısı enerjisi verdiğimizi varsayalım.

X ve Y maddelerine eşit miktarda ısı enerjisi verilmesine rağmen X’in sıcaklığının daha fazla artması, X’in özgül ısısının daha küçük olduğunun göstergesidir. Yukarıdaki veriler ve tanımlamalar doğrultusunda m kütleli bir maddenin sıcaklığını ΔT°C değiştirmek için gerekli ısı enerjisi Q ise bu ısı miktarı aşağıdaki bağıntıyla hesaplanır:

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir