“Halis mi?” Ne Demektir? Sosyal Medyada “Halis mi” Ne Anlama Geliyor?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere “halis mi” ne anlama geliyor kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Sosyal medyada sıklıkla kullanılan bazı tabirler vardır. Bunlardan birisi de “Halis mi?” sorusudur. Özellikle Twitter başta olmak üzere Facebook ve İnstagram’da bu kalıp çok kullanılmaktadır. Halis kelimesi TDK’ya göre “Katışık olmayan, katışıksız, saf” anlamına geliyor. Peki, sosyal medyada kullanımıyla halis mi ne demektir şimdi sizlere kısaca anlatalım.

Sosyal Medyada “Halis mi” Ne Anlama Geliyor?

“Halis mi?” ifadesi kısaca “Bu gördüklerim gerçek mi?” anlamına gelmektedir. Genelde ilginç, şaşırmalık paylaşımlara yorum olarak atılır. Yani diyelim ki Twitter’da bir video izlediniz ve çok ilgincinize gitti ve epey şaşırdınız. Haliyle videoda izlediklerinize tepki olarak tweet yorum bölümüne “bu halis mi?”, “halis mi?”, “bunlar halis mi?” vb. şeyler yazabilirsiniz. İşte bu ifade “bu gördüklerim gerçek mi?”, “bu gerçek mi?”, “bu doğru mu?” vb. anlamlara gelmektedir. Kısacası “halis mi” ifadesi “bu gördüklerim gerçek mi?” manasını taşımaktadır. Halbuki TDK’ya göre anlamı tamamen farklıdır. Fakat sosyal medya dilinde bu şekilde ifade edilmektedir.

“Halis” kelimesi normalde ‘katışıksız, saf’ anlamına gelmektedir. Haliyle “halis mi” normalde “saf mı, katışıksız mı” manasına gelir. Fakat internetteki kullanımı “bu gerçek mi” , “bu gördüklerim gerçek mi” şeklindedir. “Halis mi” ifadesi genel anlamda bir şeyin hakiki, doğru olduğunu vurgulamak için kullanılır. Halis mi ifadesi daha çok video izledikten sonra veya çok ilginç, sıra dışı bir yazı okuduktan sonra şaşırılıp verilen bir tepki sözcüğüdür. Kısaca bir örnek verelim; Diyelim ki siz uçan bir kedi videosu izlediniz ve kedinin ilginç bir şekilde uçtuğunu, hayata devam ettiğini gördünüz. Bu durumda videoya şaşırma ifadesi olarak “halis mi“, “bu video halis mi” veya “bu kedi halis mi” şeklinde yorumlar atabilirsiniz. Yani bir nevi “bu gördüklerim gerçek mi” şeklinde yorum atmış olursunuz.

“Halis mi” ifadesinin Twitter’daki (sosyal medyadaki) anlamları:

  • Bu gördüklerim gerçek mi?
  • Bu gördüğüm gerçek mi?
  • Bu okuduğum gerçek mi?
  • Bu duyduğum gerçek mi?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir