“Hanfendi” mi “Hanımefendi” mi Doğrusu Hangisidir? TDK’ya Göre Nasıl Yazılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere hanfendi mi yoksa hanımefendi mi doğrusu hangisidir, doğrusu nasıl yazılır onu anlatacağız.

Dilimizdeki bazı birleşik kelimeler nasıl yazılır merak edilebiliyor. Özellikle bu birleşik kelimelerin yazım kuralları karıştırıldığı için sınavlarda çokça sorulabiliyor. İşte bu bakımdan önemli kelimelerin doğru yazılışlarını iyi bilmemiz gerekmektedir. Bu önemli kelimelerin başında “Hanfendi / Hanımefendi” ikilisi gelmektedir. Bu kelime bazen hızlı okunduğunda hanfendi şeklinde okunuyor. Fakat yazım kurallarına göre doğrusu tam tersi olacaktır. Şimdi sizlere hanımefendi nasıl yazılır, TDK’ya göre kanıtıyla birlikte paylaşalım.

Hanımefendi Nasıl Yazılır? Ayrı mı Bitişik mi? Hanfendi mi Hanımefendi mi?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Hanımefendi
  • Hatalı yazılışı ==> x Hanfendi

Türk Dil Kurumu’na göre “Saygı bildirmek için kadın adlarının sonuna getirilen veya adların yerine kullanılan bir söz.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “HANIMEFENDİ” şeklinde olmalıdır. Kelime hanım+efendi kelimelerinin birleşimidir ve kelime bitişik yazılmaktadır. Ayrıca kelime “hanfendi” şeklinde yazılmaz. Aslında bu kelimeyi hızlı şekilde okurken sanki dilimizden telaffuz olarak “hanfendi” şeklinde çıkıyor. Fakat yazım kurallarına göre kelimenin doğru yazılışı “Hanımefendi” olanıdır. Şimdi kanıtına da bakmış olalım.

TDK sözlük uygulamasında kelimenin doğrusu “hanımefendi” şeklinde geçmektedir. Yukarıdaki görselden de bakabilirsiniz. Sözlükte “hanfendi” şeklinde aratma yaptığımızda bir sonuç bulamayız. Buradan da kelimenin doğrusunun hanımefendi olduğunu anlayabiliriz. Eğer yazım kuralları sorusunda bu kelime karşımıza çıkarsa doğru yazılımı “hanımefendi” olacaktır. İyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir