Hapşırınca ne denir, ne söylenir? Hapşırınca okunacak dua Arapça yazılışı ve Türkçe meali

Cümleten selamun aleyküm değerli arkadaşlar. Bu yazıda sizlere hapşırınca ne okunur ve hapşırığı duyan kişinin ne okuması gerekir onu yazacağız.

Hapşırmak (diğer adı ‘aksırmak’) istemsiz şekilde gelen, sağlığa faydalı bir durumdur. Hapşıran kişiye normalde “Çok yaşa” veya “İyi yaşa” gibi kelimeler söylenir. Hapşıran kişi de karşılık olarak “Sende gör” veya “Hep beraber” şeklinde karşılık verir. Fakat dinimizde hapşıran kişi hapşırdıktan sonra “Elhamdülillah” demelidir. Ve hapşırığını duyan kişi ise “Yerhemukeallah” demeli, ardından hapşıran kişi “Yehdina ve yehdikumullah” şeklinde karşılık vermelidir. Genelde bu tarz yapılmıyor. Fakat makbulü bu şekildedir. En azından hapşıran kişinin “Elhamdülillah” demesi gerekmektedir diyebiliriz.

Şimdi hapşıran kişi ne demeli. Hapşırığı duyan kişi karşılık olarak ne söylemeli Arapça yazılışını, okunuşunu ve Türkçe mealini paylaşalım.

Hapşırınca Söylenecek Dua Arapça’sı ve Türkçe Meali

Hapşırınca Okunacak Dua:

Okunuşu : Elhamdulillah

Türkçe meali : Allah (c.c.) ‘a hamd (şükürler) olsun.

Hapşırığı Duyan (İşiten) Kişinin Söyleyeceği Dua:

Okunuşu : Yerhamukellah

Türkçe meali: Allah (c.c.) sana merhamet etsin.

Hapşıran Kişi Yanında “Yerhamukeallah” Şeklinde Söylendiğini Duyarsa Karşılığında Okuyacağı Dua:

Okunuşu : Yehdina ve yehdikumullah

Türkçe meali: Allah (c.c.) bize ve size hidayet versin.

Hapşıran kişinin okuyacağı, hapşırığı duyan kişinin okuyacağı ve tekrardan hapşıran kişi “yerhamukellah” şeklinde duyduğu duaya karşılık söyleyeceği dualar bu şekildedir. Arapça yazılışları ve Türkçe anlamları da verilmiştir.

Kısacası hapşırma eyleminde yapılması gerekenleri sırayla tekrardan anlatalım.

1-) Hapşıran kişi “Elhamdülillah” der.

2-) Ardından hapşıran kişinin hapşırdığını duyan başka bir kişi ona “Yerhamukellah” der.

3-) Sonrasında hapşıran kişi “Yerhamukellah” diyen kişiye karşılık olarak “Yehdina ve yehdikumullah” diye dua eder.

Tabii 2. madde eğer hapşırık işitilirse söylenir. Yani bir kişi tek başına hapşırdıktan sonra “Elhamdülillah” demelidir. Fakat yanında kimse yoksa bir kişinin ona “Yerhamukeallah” demesi beklenemez. Çünkü yanında kimse yoktur. Onun hapşırdığını kimse işitmemiştir. Bu bakımdan 2. ve 3. maddeler hapşırık işitildiğinde devam edegelen dualardır.

Hapşırdıktan sonra “Elhamdülillah” yani Allah’a şükretmek çok sevaptır ve sünnettir. Elimizden geldiğince hapşırdıktan sonra “Elhamdülillah” demeye özen gösterelim. Bizlere bu bedeni veren Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Bizleri yaratan Rabb’imize sonsuz şükürler olsun…

YORUMLAR

  1. Yanımda hapşıran bir kişiye yerhamukeallah dedim ama o diğer duayı hemen ardından söylemeyi unuttu bundan dolayı günaha girer miyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir