“Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hü aleyhi tevekkeltü vehüve rabbül arşil azîm” Ne Demek?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere “Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hü aleyhi tevekkeltü vehüve rabbül arşil azîm” ayetinin Arapça yazılışını, Türkçe okunuşunu ve mealini paylaşacağız.

Ebü’d Derdâ (Radıyallahuanh)’dan rivayet edilen bir hadisi şerifte, her kim sabah akşam her gün 7 kere “Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hü aleyhi tevekkeltü vehüve rabbül arşil azîm” zikrini okursa kişinin ne sıkıntısı varsa, hangi üzüldüğü durum varsa, ne derdi varsa vs. Allah ona kafi gelir buyrulmuştur. Bu yüzden bu zikri ve duayı okumak alimler tarafından tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı her gün 7 kere okumaya çalışmalıyız. Dilerseniz aşağıda paylaşacağımız zikrin görselini telefonunuza kaydedebilir ve belli bir süre okuya okuya otomatikman ezberleyebilirsiniz. Şimdiden Allah (c.c.) edeceğiniz duaları ve yapacağınız zikirleri kabul eylesin. Amin. Şimdi duanın yazılışı, okunuşu ve mealini paylaşalım.

Zikrin Arapça Yazılışı:

Zikrin Okunuşu:

  • Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hü aleyhi tevekkeltü vehüve rabbül arşil azîm

Zikrin Türkçe Meali:

  • Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur, ben yalnız O’na güvenip dayanırım; O, büyük arşın sahibidir.

Ek olarak “Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hü aleyhi tevekkeltü vehüve rabbül arşil azîm” Kur’an-ı Kerim’de Tevbe Suresi’nin 129. ayetinde geçmektedir. Ayetin baş kısmı “Feintevellevfegul…” şeklindedir ve sonrasında “Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hü aleyhi tevekkeltü vehüve rabbül arşil azîm” gelmektedir.

Tevbe Suresi’nin 129. Ayeti:

Ayetin Meali:

Buna rağmen yüz çevirirlerse de ki: “Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur, ben yalnız O’na güvenip dayanırım; O, büyük arşın sahibidir.”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir