Java JRE Runtime Environment Bulunamadı Hatası Çözümü Nedir?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Java Jre eksik (Runtime environment bulunamadı) hatasının çözümü nasıl yapılır kısaca onu anlatacağız.

Java bazı programlarla entegreli şekilde çalıştığı için bazen çeşitli program açılışlarında Java hatası alabiliyoruz. Bunlardan birisi de Java Jre eksik, Jre bulunamadı hatasıdır. Bu hata genelde Java programının güncel olmamasından, orijinal versiyonu yüklü olmamasından veya bit hatasından dolayı alınabiliyor. Şimdi hatanın ekran görüntüsünü ve çözümü sizlere iletelim.

Java JRE Eksik (Runtime Environment Bulunamadı) Hatası Çözümü

Arkadaşlar öncelikle hatanın ekran görüntüsünü sizlere paylaşalım. Hata aşağıdaki gibi gözükmektedir.

“JRE Bulunamadı:
JRE Eksik
Java Runtime Environment (JRE) bulunamadı. Lütfen şu konumdan bir (en düşük sürüm 1.8) JRE’si indirip yükleyin:
http://java.com
Makinenizde bir JRE yüklüyse, aşağıdan inceleyebilirsiniz”

Hatanın çözümü için Java’nın güncel versiyonunu indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Çünkü bizde bizzat bu şekilde oldu ve Java’yı sıfırdan kurduk sonra tekrar deneme yaptığımızda hatayı almamaya başladık. Yani öncelikle hatanın çözümü için “https://www.java.com/tr/download/manual.jsp” buradaki adresten güncel Java programını indirin. Aslında Java jre hata veriyor. Fakat komple Java programını indirince jre paketi de içerisinde bulunduğu için otomatikman onu da indirmiş oluyoruz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken husus bit farkıdır. Eğer bilgisayarınız 32 bitse 32 bitlik versiyonu indirip kurun, veya 64 bitse 64 bitlik olanı indirip kurmanız gerekiyor. Eğer yanlış bitli programı indirirseniz aşağıdaki gibi bit hatası alırsınız. Bu yüzden bilgisayarınız kaç bitse ona göre indirip kurun. Bilgisayarınızın kaç bit olduğunu öğrenmek için “Bilgisayarım” dosyasına sağ tık yapıp özelliklere girin. Burada kaç bit olduğu yazar.

Dediğimiz gibi eğer yanlış bitli program yüklerseniz yukarıdaki gibi hata alırsınız. Bu yüzden Java’nın indirme sitesinde aşağıda gördüğünüz gibi 3 farklı link yer alıyor. Buradan eğer bilgisayarınız 32 bitse 2. sıradaki linki indirin yani eğer PC’niz 32 bit ise “Windows Çevrim dışı” yazan programı indirip kurmanız lazım. Eğer bilgisayarınız 64 bitse en alttaki “Windows Çevrim dışı (64 bit)” yazanı indirmeniz gerekiyor.

  • Java güncel sürüm indirme adresi ==> https://www.java.com/tr/download/manual.jsp

Bu şekilde sıfırdan kurulum yaparsanız hata büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır. Çünkü bizde de bu şekilde olmuştu ve sıfırdan kurulup yapmıştık, sorun düzelmişti. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir