Haşlanmış Yumurta Pişirme Süresi Kaç Dakikadır?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere haşlanmış yumurta yapmak için yumurtanın kaç dakika pişmesi gerekmektedir onun bilgisini paylaşacağız.

Yumurta kahvaltıların vazgeçilmez besin maddesidir. Doktorlar özellikle günde 1 adet haşlanmış yumurtanın vücuda çok iyi geldiğini söylemişlerdir. Doktorlar, insanlara hem tok tutması hem de vitamin, mineral vb. deposu olması sebebiyle haşlanmış yumurta yemelerini tavsiye etmişlerdir. Peki haşlanmış yumurtayı nasıl yapacağız şimdi biraz ondan bahsedelim.

Bildiğiniz gibi yumurta rafadan ve haşlanmış olarak 2 kısma ayrılıyor. Daha önceki yazılarımızda rafadan yumurta pişirme süresini sizlere anlatmıştık. Bu yazımızda da haşlanmış yumurta kaç dakikada pişer onu anlatacağız.

Haşlanmış Yumurta Kaç Dakikada Pişmektedir?

Arkadaşlar haşlanmış yumurta yapmak için yumurta dolu cezvenin (veya neyse pişiriyorsanız) su kaynadıktan sonra 5-10 dakika kadar ocakta pişmesini bekleyin. Ardından yumurtayı alıp yemeye başlayın haşlanmış olduğunu göreceksiniz.

Yani öncelikle suyun normal olarak kaynamasını (100 dereceye gelmesini) bekleyin. Su kaynadıktan sonra en az 5 dakika kadar bekleyin. Yani en az 5 dakika daha yumurta pişsin ocak açık kalsın. Ardından ocağı kapatın ve yumurtayı soymaya başlayın. Böylelikle haşlanmış yumurtanız hazır olur.

Rafadan yumurtada ise su kaynadıktan sonra maksimum 1-2 dakika pişirmeniz gerekiyor. Fakat haşlanmış olması için haliyle daha fazla pişirmelisiniz. Bu süre de yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında değişmektedir. Ayrıca tekrardan bilgilendirme için aşağıdaki bilgileri paylaşmış olalım.

  • Rafadan yumurta için ==> Su kaynamaya başladıktan sonra 1 dakika pişirin.
  • Kayısı kıvamındaki rafadan yumurta için ==> Su kaynamaya başladıktan sonra 2 dakika pişirin.
  • Haşlanmış (katı) yumurta için ==> Su kaynamaya başladıktan sonra 5-10 dakika pişirin.

Faydalı olması dileğiyle. Afiyet olsun…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir