“Hastane” mi “Hastahane” mi Doğru Yazılışı Nedir?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere hastane mi yoksa hastahane mi hangi kelimenin yazılışı doğrudur onu anlatacağız.

Türkçe’de yazım kuralları konusu çok önemlidir. Çünkü sınavlarda en çok yanlışlar bu konuda yapılmaktadır. Bu bakımdan yazılışı zor olan ve karıştırılan kelimelerin doğrularını iyi bilmek gerekmektedir. Şimdi sizlere yazılışı çok karıştırılan hastane-hastahane kelimelerinden hangisi doğrudur onu TDK’ya göre paylaşalım.

“Hastane” mi “Hastahane” mi Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Hastane
  • Yanlış yazılışı ==> ×Hastahane

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre dilimize Farsça’dan geçen ve “Hastalara yatarak veya ayakta tanı, tedavi ve bakım hizmetlerinin hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanları tarafından verildiği sağlık kuruluşu.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Hastane kelimesidir. Hastahane kelimesi ise hatalı yazılıştır. Bu kelime gerçekten çok karıştırılıyor. Sonunda sanki hane kelimesi varmış gibi okunduğundan yazılışı da karıştırılmaktadır. Fakat burada da gördüğünüz gibi TDK’ya yani yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu hastane’dir. Bu yüzden kelimeyi hastane olarak ezberlemenizi tavsiye ederiz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesine göre de kelime hastane olarak geçmektedir. Kanıtına yukarıdaki resimden ulaşabildiğiniz gibi sozluk.gov.tr adresinden de aratma yaparak ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir