Blogger (Blogspot) Yazar ve Yönetici {Admin} Ekleme Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere blogger siteye yazar ve yönetici nasıl eklenir onu resimler eşliğinde anlatacağız.

Blogger, Google’nin bir web hizmeti servisidir. Bir web sitesi kurmak istiyorsanız ücretsiz olarak blogger .blogspot ‘lu şekilde site kurabilir ve yönetebilirsiniz. Blogger tamamen Türkçe panele sahip bir servistir. Aynı wordpress gibidir diyebiliriz. Tabii ki worpdress kadar detaylı bir servis değil. Ama eğer alan adı ve hosting almadan ücretsiz site kurmak istiyorsanız blogger tam bu alana uygun bir servistir diyebiliriz. Üstelik Blogger’da siteyi tek başına yönetmeniz şart değil. Başka birilerini sitenize yazar olarak alabiliyorsunuz. Veya yönetici yani admin olarak da alabiliyorsunuz. Şimdi bunu nasıl yaparız onu anlatalım.

Blogger Siteye Yazar ve Yönetici Ekleme Nasıl Yapılır?

1-) Blogger siteye bir yönetici ve yazar atamak için öncelikle blogger.com admin paneline giriyoruz. Ardından sol menülerden “Ayarlar > Temel” kısmına giriyoruz.

2-) Sonrasında açılan sayfada en alttaki izinler bölümünde blog yazarları kısmına geliyoruz. Orada aşağıda gördüğünüz gibi “Yazar ekle” butonu mevcut. Ona tıklıyoruz.

3-) Sonrasında bu alana yazarlık daveti yollayacağımız kişinin gmail adresini yazıyoruz. Sadece gmail için geçerlidir. Hotmail vb. mailler maalesef olmuyor. Çünkü blogger Google’nin bir alt yapısı olduğu için sadece gmail’den bu panele giriş yapabilirsiniz. Haliyle @gmail.com’lu bir mail yazmanız lazımdır. Maili yazdıktan sonra “Yazar davet et” butonuna basıyoruz.

4-) Sonrasında davet yolladığınız kişinin mailine davet maili gidecektir. Karşıdaki kişi bu maile girip daveti kabul etmelidir. Yazarlık davetini kabul ettikten sonra blogger panelimizi yeniliyoruz. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi o kişinin mailinin yanında “Yazar” ifadesi çıkacaktır. Bu şekilde yazarı siteye eklemiş oluyoruz. Fakat eğer isterseniz üzerine tıklayarak o kişiyi “Yönetici” pozisyonuna alabilirsiniz. Çünkü yazar olunca blogger admin panelinde tam etkinlik gösterilmiyor. Yani sadece yazı yazma yeri aktif olur. Ama yönetici olunursa bloggerda tüm her şey yapılabilir. Eğer güvendiğiniz bir kişi ise onu yönetici yapabilirsiniz.

5-) Yönetici yaptıktan sonra mail adresleri aşağıdaki gibi olacaktır. Eğer blogger bir site sattıysanız bu şekilde siteyi devredebilir karşıdakini yönetici yapabilir ve sonrasında kendinizi çarpı tuşuna basarak silebilirsiniz.

6-) Böylelikle yazar ve yönetici eklemesi yapabilirsiniz. Aynı şekilde buradan yönetici ekibinizdeki kişileri silebilir veya tekrardan yazar ekle butonuna basarak ekibinize yeni kişiler ekleyebilirsiniz.

Blogger hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir