Hatimli Teravih Namazı ve Normal Teravih Kaç Dakika Sürer?

Herkese selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere hatimli teravih namazı ortalama kaç dakika sürüyor ve normal teravih namazı ortalama kaç dk sürüyor onu anlatacağız.

Teravih namazı Ramazan ayında yatsı namazından sonra kılınan 20 rekatlık sünnet bir namazdır. Teravih namazı genel olarak 2’ye ayrılır. İlki normal teravih diğeri ise hatimli teravih namazıdır. Normal teravih namazında imam genellikle zammı sureler okur, veya kısa sureler okur. Hatimli teravih namazında ise her rekatta 1 sayfa Kur’an-ı Kerim okunur. Yani 20 rekatta toplam 20 sayfa okunur. Haliyle günde 1 cüz okunmuş ve 1 ayda ise Kuran-ı Kerim’in tamamı okunmuş olur. Haliyle normal teravih namazı ve hatimli teravih namazı arasında zaman farkı vardır diyebiliriz. Şimdi sizlere normal teravih ve hatimli teravih namazı ortalama kaç dakika sürer onu yazalım.

Hatimli Teravih Namazı Kaç Dakika Sürüyor?

Hatimli teravih namazında her rekatta 1 sayfa Kuran okunmaktadır. Yani 20 rekatta toplam 20 sayfa (1 cüz) Kuran-ı Kerim okunuyor. Haliyle hatimli teravih namazı normal teravihten daha uzun sürer. Hatimli teravih namazı (toplamda yatsı+hatimli teravih) ortalama 1 buçuk saat (1.5 saat) sürmektedir. Daha doğrusu yatsı namazı ve vitir vacip namazıyla birlikte hatimli teravih namazı toplamda ortalama 1.5 saat sürer. Sadece 20 rekatlık teravih namazı ise ortalama (1 saat – 1 saat 10 dakika) civarında sürer. Dediğimiz gibi hatimli teravih namazı normaline göre daha uzun sürüyor fakat kıldıran imama göre de değişkenlik gösteriyor. Örneğin daha hızlı okuyan bir imama denk gelirseniz yatsı namazı + hatimli teravih namazı toplamda ortalama 1.15 (1 saat 15 dakika) sürebilir. Ama normal şekilde ne hızlı ne yavaş okuyan bir imama denk gelirseniz tüm namaz yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor. Özellikle denedik ve sizler için süre tuttuk ve 1 buçuk saat sürdüğünü tespit ettik. Şimdi daha anlaşılır olması açısından madde madde yazalım.

  • Normal hızda hatimli teravih + yatsı namazı + vitir vacip ==> Ortalama 1.5 (bir buçuk) saat sürer.
  • Hızlı hatimli teravih + yatsı namazı + vitir vacip ==> Ortalama 1.15 (1 saat 15 dakika) saat sürer.

Kısacası eğer hızlı hatimli teravih kıldıran bir camideyseniz yatsı namazı ve teravih toplam ortalama 1 saat 15 dakika – 1 saat 20 dakika sürmektedir. Ama yavaş ve normal hızda hatimli kıldıran bir camideyseniz toplam namaz 1 saat 30 dakika – 1 saat 40 dakika sürebilir. Allah (c.c.) kılacağınız namazları şimdiden kabul eylesin. Amin…

Normal Teravih Namazı Kaç Dakika Sürüyor?

Normal teravih namazında genellikle zammı sureler okunur ve hatimliye göre daha kısa sürer. Normal teravih namazı ise ortalama 40-45 dakika sürmektedir. Yani yatsı namazı + teravih namazı + vitir vacip namazı ortalama 45-50 dakika sürmektedir. Eğer hızlı teravih namazı kıldıran bir camide iseniz toplam teravih namazı 35 dakika civarında sürmektedir. Çünkü normal teravihte her rekatta kısa sureler okunur. Haliyle 1 rekat 1 dakika sürse 20 rekat 20 dakika sürmüş olur. Yatsının sünneti, farzı ve vitir vacibe de 15 dakika sürer desek bu durumda toplamda 35 dakika etmiş olur. Tabii ki bu süreler tamamen ortalama değerlerdir. Camiden camiye göre değişkenlik gösterir. Şimdi normal teravih namazı için madde madde olarak da ortalama değerleri yazalım.

  • Normal hızda teravih + yatsı namazı ==> Ortalama 40-45 dakika sürebilir.
  • Hızlı teravih + yatsı namazı ==> Ortalama 35-40 dakika sürebilir.

Dediğimiz gibi bu süreler tamamen ortalamadır, camiden camiye göre, imamdan imama göre değişkenlik gösterir. Ama ortalama değerleri bu şekildedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir