Hesap Makinesindeki NaN Ne Demektir? Neden NaN Yazıyor, Hata mı?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere hesap makinesinde NaN değeri nedir, neden verir onu anlatacağız.

Hesap makinesinde işlem yaparken bazı değerlerin sonuçlarında “NaN” cevabı alabiliyoruz. Bu çok nadir olsa da hesap makinesi işlemlerin sonucunda NaN çıktısı verebiliyor. Şimdi sizler için NaN nedir, ne demektir kısaca anlatacağız.

Hesap Makinesinde NaN Ne Demek, Açılımı Nedir?

Hesap makinelerindeki NaN “Not a Number” demektir. Yani NaN ifadesinin açılımı İngilizce’de “Not a Number” demektir. Türkçe karşılığı ise “Sayı Değil” anlamına gelmektedir.

Hesap makinelerinde tanımsız işlemlerde, bir sayının 0’a bölünmesiyle vb. durumlarda NaN sonucunu vermektedir. Hesap makineleri İngilizce olarak kodlandığı için tanımsız değerlerde veya 0’a bölünmesi durumunda NaN sonucu yazar. Bazı hesap makinelerinde ise daha doğrusu Türkçe olan bazı hesap makinelerinde ise NaN yerine “Geçersiz giriş” , “Sonuç tanımsız” , “Sıfıra bölünemez” vb. gibi değerler verebilir. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Hangi Değerlerde NaN Sonucunu Verir? Neden NaN Yazar?

1-) Hesap makinesinde sıfırın sıfıra bölünmesiyle makinede NaN sonucu yazar. Çünkü 0’ın 0’a bölünmesi matematikte belirsiz olarak geçmektedir, yani bu ifade sayı değildir. Haliyle hesap makinesinde NaN çıktısı yazar.

2-) Hesap makinesinde kök içerisinde eksili bir sayı olursa bunun çıktısı NaN olur. Mesela $\sqrt{-2}$ bunun sonucu bir reel sayı olarak geçmemektedir. Karekök içerisinde eksili bir sayı karmaşık sayılar sınıfına girer. Haliyle bunun sonucu tam sayı değildir. Örneğin $\sqrt{-2}$ ifadesinin sonucu yaklaşık 1,41i olmaktadır. Bundan dolayı ifade sayı olmadığı için çıktısı hesap makinesinde NaN olmaktadır.

3-) Bir sayının 0’a bölünmesinin sonucunda hesap makinesi “Sonsuz” veya “Infinity” çıktısını verir. Bazı Türkçe hesap makinelerinde çıktı olarak “Sıfıra bölünemez” yazar.

4-) Bunlara ek olarak bazı Türkçe hesap makinelerinde 0/0 ‘ın sonucuna “Sonuç tanımsız” değeri verir. Kök içerisinde – ‘li bir sayıya ise “Geçersiz giriş” yazar.

Kısacası hesap makinelerinde genellikle 0/0 ‘ın sonucuna ve kök içerisinde eksili bir sayının çıktısına NaN değeri vermektedir. Bazı hesap makinelerinde ise bir sayının sıfıra bölünmesine de NaN yazdığı olmaktadır.

Umarız yararlı olur. İyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir