Hiç Programlama Dili Bilmeden 2D Oyun (2 Boyutlu Oyun) Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere hiç bir programlama dili, hiç yazılım, kodlama bilmeden iki boyutlu oyun nasıl yapılır, hangi site üzerinden yapılır kısaca onu göstereceğiz. Hemen anlatıma geçelim.

Hiç programlama dili bilmeden, yazılım kodlama bilmeden Construct 2 veya Construct 3 programları ile oyun yapabilirsiniz. Bu programlarla 2 boyutlu oyun yapılabilmektedir. Üstelik tamamen ücretsiz. Aslında şöyle, yıllar önce Construct 2 100 olaya kadar ücretsiz indirip kullanılabiliyordu. Fakat sonradan satışını durdurdular şuanda Construct 3 programı mevcuttur. Bu programda da 50 olaya kadar ücretsiz oyun yapabiliyorsunuz. Eğer küçük tarzda bir oyun yapmak istiyorsanız Construct 2 veya Construct 3 programlarını kullanabilirsiniz. Eğer iki boyutlu daha büyük bir oyun yapmak isterseniz ücretli versiyonu kullanmanız gerekecek. Construct 3’ün ücreti ise aylık 50 TL’dir.

  • Hiç programlama ve kodlama bilmeden 2 boyutlu oyun yapma programı ==> Construct 3

Eğer HTML oyun siteniz varsa ve kendi oyununuzu kendiniz yapmak istiyorsanız Construct 2 veya Construct 3 uygulamaları tam size göre. Dediğimiz gibi Construct 2 satıştan kaldırıldı, yani destek vs. vermiyor. Bu programın bir üst versiyonu Construct 3 çıktı. Bunu ise 50 evente kadar ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Eğer küçük çaplı bir oyun yapacaksanız 50 event yeterli olur. Ama daha büyük çapta oyun hazırlamak istiyorum derseniz o zaman ücretli sürüme yükseltebilirsiniz.

Construct 2 yükleme ve indirme sayfasına “www.construct.net/en/construct-2/download” buradaki adresten ulaşabilirsiniz. Construct 3’ün resmi sayfası ise “www.construct.net/en/make-games/games-editor” burasıdır.

  • Construct 2 resmi sayfası ==> www.construct.net/en/construct-2/download
  • Construct 3 resmi sayfası ==> www.construct.net/en/make-games/games-editor

Bu program ile hiç kodlama bilmeden oyun yapabiliyorsunuz arkadaşlar. Dilerseniz bu oyunları kendi oyun sitenizde yayınlayabilir veya satışını yapabilirsiniz. Birçok kullanıcıya göre hiçbir programlama dili, yazılım bilmeden oyun yapılabilen en iyi program (uygulama) Construct 2 ve Construct 3 uygulamalarıdır. Dediğimiz gibi bu program üzerinden kendi oyununu yapabilir ve kullanabilirsiniz.

Dilerseniz programı detaylı anlamak ve nasıl oyun yapıldığını öğrenmek için buradaki Youtube videosunu izleyebilirsiniz. Youtube ‘Bilginin Peşinde‘ kanalı yaklaşık 2 saat süren bir Construct 2 eğitim videosu çekmiştir. Gerçekten harika bir video. İzlediğinizde programın mantığını hemen kavrayacaksınız. Youtube kanalına abone olmayı unutmayın. İyi oyun hazırlamalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir