İnstagram Masaüstü Videolar Otomatik Açılıyor Nasıl Kapatabiliriz?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere İnstagram’da masaüstü web sitesinde videolar otomatik oynuyor hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi bazen İnstagram’a girdiğimizde mobilde veya masaüstünde farketmez, videolar kendiliğinden açılıyor. Bu durum her ne kadar sorun edilmese de zamanla sıkıcı olabiliyor. Çünkü mobilde videolar otomatik oynadığında ciddi miktarda internet harcayabiliyor. Özellikle videolar HD kalitede çekildiyse yüksek miktarda mobil veri harcayabilir. Bu da internet paketinizin hızlı şekilde bitmesine neden olabilir. Ya da masaüstü instagram web versiyonunda sürekli aşağıya indikçe videoların otomatik oynatılması hem internet hızınızın azalmasına hem de istemediğiniz videoların bile oynatılmasına sebep olabiliyor. Yani kısacası videoları otomatik oynatmak bazı durumlarda can sıkabiliyor. İşte bu yüzden otomatik video oynatmayı kapatabilir ve hangi videoyu izlemek istiyorsanız onun üzerine tıklayarak videoların açılmasını sağlayabilirsiniz. Peki masaüstü web İnstagram sitesinde otomatik video oynatma kapatılabilir mi, nereden ve nasıl kapanır şimdi cevaplayalım.

(Mobilde) İnstagram Otomatik Açılan Videoları Kapatma Nasıl Yapılır?

Mobil cep telefonlarından otomatik açılan videoları kapatmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  1. Öncelikle cep telefonumuzdan İnstagram uygulamasını açıyoruz. Ardından profilimize giriyoruz. Sağ köşede profil resmi var ona tıklıyoruz.
  2. Profilimize girdikten sonra sağ üstteki “3 nokta” işaretine basıyoruz. Yani “Ayarlar” kısmına giriyoruz.
  3. Akabinde burada “Hücresel Veri Kullanımı” bölümünü açıyoruz.
  4. Sonrasında ise burada “Daha Az Veri Kullan” bölümünü seçiyoruz. Normalde burası varsayılan olarak ayarlıdır. Ama “Daha Az Veri Kullan” seçeneğini aktif ederseniz bundan sonra videolar otomatik olarak açılmaz.
  5. Fakat eğer mobil veriyi kapatıp Wi-Fi ile bağlanıp İnstagram’a girerseniz bu ayar pasif olur. Sonrasında tekrardan işlem yapmanız gerekebilir.

Detaylı anlatımı buradaki yazımızda yapmıştık. O yazıyı okuyabilirsiniz. Evet mobil cep telefonlarında bu şekilde otomatik video oynatmayı kapatabiliyoruz. Bu anlatım Android ve Apple iOS telefonlar için de geçerlidir. Yani her türlü akıllı telefonlardan İnstagram uygulaması üzerinden bu şekilde otomatik video oynatmayı pasif yapabilirsiniz.

(Masaüstü Web) İnstagram Otomatik Açılan Videoları Kapatma Nasıl Yapılır?

Gelelim asıl konumuza. Evet arkadaşlar normalde mobil cihazlar üzerinden otomatik açılan videoları kapatma seçeneği vardır ve uygulanabilir. Fakat bu durum maalesef masaüstü web versiyonunda yok. En azından şimdilik yok diyebiliriz. Yaptığımız araştırmalara göre masaüstü instagram.com sitesinde bu işlem yapılamıyor.

Yani kısacası bilgisayar üzerinden instagrama girdiğinizde eğer videolar otomatik oynatılıyorsa bunu kapatmanın bir yolu bulunmuyor. En azından yaptığımız araştırmalara göre böyle. Çünkü tüm ayarlara girdik yine de böyle bir seçenek bulamadık. Hatta belki sadece mobilde böyle olur diye masaüstü instagram sitesine sağ tık yapıp incele yaptık ve mobil görünümünü açtık. Sonrasında bilgisayardan aynı mobil instagram gibi kullanmaya başladık. Buradan baktığımızda da aynı şekilde bulamadık.

Ek olarak şunu belirtelim. Masaüstü instagramda bu durum birden oldu. Mesela bugüne kadar böyle değildi ama bugün instagram hesabımızı açtığımızda videoların kendiliğinden oynatıldığını gördük. Daha önceden böyle değildi, biz videoya tıklayınca başlıyordu. Ama bugün hiçbir ayar yapmadığımız halde, hiçbir değişiklik yapmadığımız halde otomatik video oynatma aktif oldu. Sanırım masaüstü versiyon için henüz bir çözüm yolu bulunmuyor. Ama hesabınızı kapatıp açmayı deneyin veya modemi resetleyip yani internet bağlantısını kesip tekrar açmayı deneyin. Bu şekilde bir ihtimal otomatik video oynatma sorunu düzelebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir