Hicaz Bölgesinde Bulunan Şehirler Nelerdir? Hicaz Nerede, Hangi Ülke?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Hicaz bölgesinde yer alan şehirler hangileridir isimlerini paylaşacağız.

Hicaz Bölgesi Neresidir, Hangi Ülkede?

Hicaz bölgesi günümüzde Suudi Arabistan’ın batısında yer alan bir bölgedir. Hicaz bölgesi dinimizde önemli yer tutmaktadır. Hicaz bölgesi genel olarak Mekke ve Medine’yi ifade etmektedir. Hatta eskilerden “Hicaza gitmek” diye bir tabir bulunurdu. Bunun anlamı hacca gitmek manasına gelmektedir. Yani kısacası Hicaz bölgesi günümüzde Suudi Arabistan ülkesinin batı bölgesini ifade etmektedir. Fakat daha çok Hicaz bölgesi Mekke-Medine olarak biliniyor. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Arabistan’ın batı tarafları Hicaz bölgesi olarak geçmektedir.

Hicaz bölgesinde sadece Mekke ve Medine şehirleri yer almamaktadır. Özellikle sınavlarda, genel kültür sorularında Hicaz bölgesi ile ilgili sorular karşımıza çıkabiliyor. Şimdi Hicaz bölgesi şehirlerini sizlere iletelim.

Hicaz Bölgesinde Bulunan Şehirler Hangileri?

Hicaz bölgesinde yer alan şehirlerin isimleri aşağıdaki gibidir:

  • Mekke
  • Medine
  • Cidde
  • Taif
  • Yenbu
  • Tebük
  • Hayber

Hicaz bölgesinde yer alan şehirlerin isimleri bu şekildedir. Bazı kaynaklarda farklı isimler yazsa da Hicaz bölgesinde günümüzde var olduğu kabul edilen illerin yani şehirlerin isimleri bunlardır. Ayrıca Hicaz bölgesi denilince akla gelen ilk 2 şehir ise Mekke ve Medine’dir. Yani bu şehirlerin dışında Cidde, Taif, Tebük gibi şehirler de Hicaz’da yer almaktadır.

Yukarıdaki haritada gördüğünüz gibi Suudi Arabistan’ın batısı yani sol tarafındaki bölge Hicaz bölgesi olarak geçmektedir. Haritada kırmızı alan Hicaz bölgesidir diyebiliriz. Tabii ki biz temsili olarak rastgele çizdik. Fakat Arabistan’ın batısı Hicaz olarak geçmektedir. Ayrıca Hicaz bölgesi Mekke ve Medine’yi içerdiği için burası kutsal topraklar olarak da adlandırılmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir