Hidrojen Metal mi, Ametal mi, Yarı Metal mi, Soygaz mı?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere hidrojen metal mi, ametal mi, soygaz mı yoksa yarı metal mi hangisidir onu paylaşacağız.

Hidrojen periyodik cetvelde 1A grubunda bulunan ve 1 atom numarasına sahip olan bir elementtir. Hidrojen’in sembolü H ile gösterilir. Hidrojen kimyada en popüler, ne çok kullanılan elementlerden birisidir diyebiliriz. Çünkü çoğu elementte hidrojen bulunur ve kullanımı oldukça yaygındır. Hidrojen ile ilgili en karıştırılan bilgilerden birisi de metal mi yoksa ametal mi olduğudur. Bildiğiniz gibi 1A ve 2A grubu elementleri normalde metal olur. Ama hidrojende istisna vardır diyebiliriz. Şimdi sizlere kısaca anlatalım.

Hidrojen Metal mi Ametal mi?

Hidrojen bir ametaldir. Hidrojen simgesi “H” olan ve atom numarası ise 1 olan periyodik tablodaki ilk elementtir. Hidrojen 1A grubunda bulunur. Normalde 1A grubu elementleri metal olarak sınıflandırılır fakat Hidrojen’de istisnai bir durum vardır. Hidrojen 1A grubu elementlerinden olduğu için metal olarak bilinebiliyor, fakat Hidrojen (H) metal değildir, ametaldir. Hidrojen elementi metal değil ametaldir. Ayrıca Hidrojen elementi metal değil, yarı metal değil, soygaz da değildir. Hidrojen ametal özelliği göstermektedir. Eğer sınavlarda karşımıza çıkarsa Hidrojen’i ametal olarak kabul etmemiz gerekmektedir.

1A grubunda Hidrojen hariç diğer tüm elementler metaldir. Hidrojen ise ametaldir. Hidrojen birçok elementle bileşik oluşturabilir. Buna ek olarak bazı kaynaklara göre Hidrojen ne metal ne de ametal olarak kabul ediliyor. Fakat günümüzde resmi olarak sınavlarda, derslerde vb. yerlerde Hidrojen ametal olarak kabul edilmiştir. Haliyle sınavlarda eğer karşımıza çıkarsa ametal olarak değerlendirmeliyiz. Mesela Vikipedi’nin resmi sayfasında hidrojen için metal veya ametal olarak kabul edilmez yazıyor. Ama dediğimiz gibi günümüzde birçok resmi kaynakta Hidrojen metal değil ametal olarak kabul edilmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir