Hitbox Ne Demek? Oyunlarda Hitbox Nedir? Hitbox Oyun Hatası Nedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere hitbox oyun hatası nedir, ne demektir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Özellikle online oynanan CS:GO, LoL vb. gibi oyunlarda hitbox hataları oyuncular tarafından olumsuz karşılanıyor. Hitbox hatalarıyla ilgili paylaşımlar ara sıra sosyal medyada paylaşılmaktadır. Şimdi sizlere hitbox hatası nedir, ne demektir kısaca anlatalım.

Oyunlarda Hitbox Ne Demektir? Hitbox Hatası Nedir?

Hitbox normalde Türkçe’ye çevrildiğinde “isabet kutusu” anlamına gelmektedir fakat genel olarak anlamı hitbox oyunlarda karakterin hasar vurduğu alan, isabet yerini temsil etmektedir. Yani bir oyunda karakter hangi bölgeye hasar vuruyorsa, hasarı hangi alana vuruyorsa işte burası kısaca hitbox olarak ifade edilebiliyor. Haliyle hitbox hatası da bir karakterin vurduğu yerde oluşan hata anlamına gelmektedir.

Örnek vermek gerekirse CS:GO oynuyorsunuz diyelim. Siz AWP ile bir kişiye nişan aldınız ve ateş ettiniz. Aslında tam o kişinin vücuduna ateş ettiniz diyelim. Fakat oyunda bir hata oldu ve ateş ettiğiniz yer karşı oyuncunun vücudu değil de arka tarafındaki duvara isabet etti. İşte bu durumda burada hitbox hatası vardır diyebiliyoruz. Yani siz aslında oyuncuya ateş ediyorsunuz fakat isabet etmiyorsa işte burada hitbox sorunu olmuş olur. Sadece CS:GO ‘da değil diğer bazı oyunlarda da bu hata olabiliyor. Mesela League of Legends oyununda diyelim ki siz bir rakibe Thresh hook attınız. Aslında hookun isabet etmesi gerekiyordu, aynı hizadaydı. Fakat oyunda hitbox sorunu olursa bu isabet edeceği aşikar olsa bile isabet etmez. Veya tam tersi durum da olabilir. Siz hook attınız diyelim. Aslında rakibin yanına gitti ve bu gayet açık şekilde görüldü. Fakat oyunda hitbox hatası olursa bu hook rakibe temas edebiliyor. İşte bu hitbox hataları özellikle profesyonel oyuncular tarafından olumsuz şekilde karşılanıyor. Çünkü bir hitbox hatası ile bir profesyonel maçta takımlar oyun kaybedebilir. Bundan dolayı son zamanlarda özellikle CS2’de bu hatalar meydana geldiği için sosyal medyada bu konu hakkında çok eleştiriler yapıldı ve hatalar paylaşılmaya başlandı. Oyuncular büyük oyun şirketlerine sosyal medyada mesaj atarak hitbox hatalarının en kısa sürede çözülmesini istiyor.

Kısacası; bir oyunda karakterin rakip karaktere hasar verdiği alanda bir bug, sıçrama, hasar verdiği halde rakibin canının azalmaması veya başka saçma bir hata oluşuyorsa burada hitbox hatası meydana geliyor denilebilir. Aynı şekilde CS GO’da bir rakibe vurmadığınız halde o rakibin canı azalmışsa burada da hitbox sorunu vardır. Veya LoL’de Ashe’ın ultisi aslında rakibe isabet etmediği halde isabet etmiş gibi rakibi stunladıysa ve rakibe hasar verdiyse yine burada hitbox hatası meydana gelmiş demektir. Bu hatanın çözümünü playerlar değil oyun yapımcıları yapabilir. Çünkü hitbox hatası oyuncudan kaynaklanan bir hata değildir. Yani internet bağlantısı vs. hatası değildir. Oyundan kaynaklanan bir hatadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir