Filistinlilerin Toprak Sattığı İddiaları Doğru mu? (İsrail-Filistin Olayları)

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Filistinli müslümanların zamanında İsraillilere toprak satıp satmadıkları hakkında birkaç görüş paylaşacağız.

İsrail ve Filistin arasındaki olaylar büyürken ülkemizde birçok kişi Filistinliler hakkında “zamanında topraklarını satmasalardı…”, “zamanında bizleri sırtından vurdular…”, “ilk savaşı onlar başlattı…” vb. tarzında birçok kulaktan dolma düşünceler paylaşıyor. Sırf 3-5 like almak için bu tarz düşünceleri hiç araştırmadan etmeden savunuyorlar. Arkadaşlar siz siz olun bir konu hakkında derine araştırma yapmadan hemen atlamayın. Sırasıyla birkaç düşüncemizi paylaşmak istiyoruz.

Filistinliler Toprağını Sattı İddiaları Hakkında…

Öncelikle Filistinlilerin tamamının zamanında topraklarını sattıkları ifadesi tamamen çarpıtma, yalan ve ölçüsüz bir bilgidir. Çünkü bu konu hakkında net bir resmi belge bulunmuyor. Çok az bir kısmı satmış olabilir fakat tamamı asla. Evet ülkemizde bazı tarihçiler “Filistinliler zamanında tüm topraklarını sattılar” ifadesini savunuyor. Fakat bu durum kesinlikle böyle değil. Yani mantık olarak düşündüğümüzde bir topluluğun ana-baba yurdunu başka bir millete tamamen satması çok absürt geliyor. Yani örnek vermek gerekirse, diyelim ki sizin memlekette baba eviniz var. Siz ortada hiçbir şey yokken bu evi satmaya kalkar mısınız? %95’iniz hayır der. Çünkü insan yaşadığı yeri terk etmek, bırakmak istemez. Hele hele baba evini kolay kolay bir insan satmaz, yani hatırasına sahip çıkar. Fakat eğer işin içinde başka bir durum varsa değişir. Şöyle ki bir kişi size şantaj yaptıysa veya silah vb. şiddet yoluna başvurduysa bu durumda sizler istemeden de olsa evinizi satmak durumunda kalırsınız. İşte zamanında topraklarını satan Filistinliler için de bunu söyleyebiliriz. Yani eğer topraklarını sattılarsa kesinlikle bu keyiften değil bizce zorla satmak zorunda kaldılar. Düşünün sizin başınızda silahla bekleyen askerler var ve evin satışı için belgeyi elinize verdiler. Eğer imzalamazsanız yani arsanızı satmazsanız öldürüleceğinizi söylediler. Haliyle siz ne yaparsınız? Elbette canımızı korumak için imza atmak zorunda kalırız. İşte bunu ben Filistinlilerin durumuna benzetiyorum. Yani her ne kadar kesin belge olmasa da biz Filistinli müslümanların zamanında topraklarını keyfiyetten veya isteyerek değil, zorla (silah zoruyla) satmak zorunda kaldıklarını düşünüyoruz. Yoksa dediğimiz gibi bir insan durduk yere baba ocağını, kaldığı vatanını, yurdunu bırakıp gitmek istemez. Hadi diyelim ki keyfiyetten yani gerçekten de isteyerek satanların oranı %10 olsun. Taş çatlasa %15 diyelim. Geri kalan %85’lik kesim büyük ihtimalle topraklarını istemeden satmak zorunda kaldı. Satanlar da belki İsraillilerin verdikleri yüksek fiyatlara kandı diyebiliriz. Yani kısacası bu toprak satma muhabbeti ile ilgili %100 bir tarihi bilgi yok, kaynak yok, belge yok. Bu yüzden illaki isteyerek toprağını satanlar olmuştur (%10 luk bir kesim diyelim) ama ehli sünnet müslüman bir Filistinli kendi topraklarını (özellikle kutsal topraklar) terketmek istemez. Bu yüzden bir ortamda hemen “Filistinliler zamanında topraklarını sattı yaa…” diyerek atlamayın.

Filistinliler Bizi Arkamızdan Vurdu İddiaları Hakkında…

Arkadaşlar tarihte Osmanlı Devleti hiçbir zaman Araplarla direkt olarak savaşmamıştır. Savaştığı araplar ise tamamen İngilizlerin casusları, ajanları konumundadır. Yani aslında biz hiç Araplarla savaşmadık fakat Arap görünümlü İngilizlerle savaştık. Çünkü birçok tarihi kaynakta İngilizlerin müslümanlığa ne kadar çok zarar verdikleri belgeleriyle ispatlanmıştır. İngilizler özellikle Hindistan başta olmak üzere birçok müslüman devlete zarar vermiştir. Dilerseniz “İngiliz Casususunun İtirafları” kitabını okuyarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu kitapta İngilizlerin müslüman devletlere neler yaptıklarını, Osmanlı’yı yıkmak için nasıl planlar kurduklarını detaylıca öğrenebilirsiniz. Haliyle zamanında İngilizler Osmanlı’yı çökertmek için bazı Araplarla anlaşmıştır. Haliyle bu Araplar da Osmanlı’ya karşı gelmiştir ve bazı kaynaklara göre savaşmıştır. Evet savaşmış fakat bu kişilere Arap demek doğru mu sizce? Bunlar bildiğimiz İngiliz ajanları veya İngilizlerin oyununa gelen zındık araplardır. Sonuçlar Arapların hepsi ehli sünnet müslümandır demek doğru olur mu? Nasıl ki İngiltere’de müslüman varsa aynı şekilde bizim ülkemizde de Hristiyan olabilir. Yani demem o ki müslüman olmayan Türk olabildiği gibi müslüman olmayan Arap da olabilir. İşte bize ihanet eden Araplar bunlardır yani İngilizlerin oyununa gelen, onlara uyan Araplardır. Haliyle Filistinliler bizi arkamızdan vurdu iddiası tamamen yanlıştır.

İlk Savaşı Filistinliler Başlattı İddiaları Hakkında…

Evet en merak edileni de bu konu. İlk füzeyi Hamas attı diyorlar. Fakat adamlar kendi topraklarını savunuyor. İlk maddede dedik ya zorla topraklarını satmak zorunda kaldılar diye. Veya hiç toprak satmadılar ama İsrailliler zorla ele geçirdi. Bu da olabilir. Haliyle Filistinliler kendi sahip olduğu toprakları geri almak için böyle bir eylem başlattı. Elbette ehli sünnet müslümanlara göre her ne dinden olursa olsun sivil öldürmek, sivillere zarar vermek kesinlikle günahtır. Zaten Hamas’ın içerisinde sivillere zarar veren varsa bilin ki ajandır veya müslüman olmayan içeri sızmış birisidir. Bu bağlamda Filistinliler kendi topraklarını savunmak istediği için veya kendi resmi topraklarını geri almak için tekrar hamlede bulunabilir. Bu gayet normal bir durum. Tabii ki sivillere zarar vermeden. Yani şöyle örnek verelim. Diyelim ki bizim Trakya bölgesini Yunanlar zorla ele geçirdi. Bu durumda izleyip bekleyecek miyiz? Elbette karşı atağımızı uygulayacağız, gerekirse İHA ve SİHA’larla karşılık vereceğiz. Bu durumu da bunun gibi düşünebilirsiniz. Filistinliler haliyle haklı olarak 1967 öncesi sınırın geri gelmesini istiyor, çünkü oradaki topraklar Filistinlilerindir, kendilerine aittir. Fakat günümüzde İsrail Filistin’e neredeyse İstanbul’un yarısı kadar toprak bile bırakmamış, hepsini zorla ele geçirmiş. Bu durumda Filistinliler ellerinden zorla alınan toprakları geri istemekte haklı değil mi? Bu arada Hamas’a terör örgütü demek de yanlış olur diyebiliriz. Çünkü vikipedi kaynağına göre Hamas Filistin’e ait bir siyasi partidir. Yani Filistin’e ait resmi bir örgüttür. Haliyle PKK-PYD gibi terör örgütleriyle karıştırılmamalıdır. Yine de detaylı bilgi için vikipedi sayfasını okuyabilirsiniz. Kısacası ilk savaşı Filistinliler başlattı ifadesini de burada çürütmüş oluyoruz. Çünkü adamlar tamamen kendilerine ait olan toprakları savunuyor. Allah (c.c.) en kısa zamanda ehli sünnet müslüman Filistinlilere yardım eylesin, İsrail’i kahreylesin. Amin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir