Hızlı Kaydetme Kısayol Tuşu Nedir? (Word, Kodlama vb. Tüm Belgeler)

Merhabalar bu yazıda sizlere wordde yazı yazarken, çeşitli programlarda kodlama yaparken vb. belgelerde hızlı kaydetme nasıl yapılır onun kısayolunu öğreteceğiz.

Başınıza geldi mi bilmiyorum, genelde word belgesinde vb. yerlerde uzun bir yazı yazarken birden bilgisayar kapanıyor hata veriyor ve yazdıklarım kaydedilmediği için boşa gitmiş oluyordu. Benim bir kaç kere başıma geldi bu olay. İllaki sizden birinize de denk gelmiştir. İşte bu durumda yazılanların hepsi boşa gittiği için çok üzülüyoruz. Hele ki kodlama yaparken bu hatayı alsak daha da üzülürüz herhalde. Bu yüzden arkadaşlar yazı yazarken veya kodlama yaparken eğer o programda otomatik kaydetme bulunmuyorsa manuel olarak kaydetmenizi öneririz. Hatta otomatik kayıt açık olsa bile sizler hep manuel kayıt yapın. Üstelik kaydetmek çok kolay.

  • Klavyeden hızlı kaydetme tuşu kısayolu → CTRL+S

Klavyeden CTRL+S tuşlarına bastığınızda yazdığınız yazılar veya yaptığınız kodlamaların hepsi anında kayıt altına alınmış olur. Bu bakımdan eliniz klavyenin CTRL ve S tuşlarında olsun arkadaşlar. Bir satır kod bile yazsanız anında hemen CTRL+S’ye basın ve yazdıklarınızı kaydedin. Gerçekten bunu alışkanlık haline getirirseniz ilerde çok işinize yarar, başınız ağrımamış olur. Yazdıklarınızın herhangi bir hata sonrasında kaybolmasını istemiyorsanız ctrl+s kombinasyonunu sürekli kullanmanız gerekiyor.

Zaten klavyede CTRL en sol altta yer alıyor. Haliyle sol elin serçe parmağı ctrl üzerinde olur. Sol elin orta parmağı ile de s tuşuna basarsınız. Bu şekilde hızlı bir biçimde ctrl+s yapıp tüm yazdıklarınızı kaydetmiş olursunuz. Şimdi klavye üzerinden CTRL+S yi gösterelim.

Hızlı kaydetme kısayol tuşu ctrl+s
Hızlı kaydetme kısayol tuşu ctrl+s

Dediğimiz gibi arkadaşlar belgelerde hızlı kaydetme yapmak için klavyeden CTRL+S tuşlarına basmanız gerekiyor. Yukarıdaki resimden yerlerini görebilirsiniz.

Bu arada CTRL+S ‘nin açılımını da sizlere aktaralım. Burada ctrl “Control-Kontrol” anlamına geliyor. S tuşu ise “Save” yani kaydetmenin İngilizce’sidir. Haliyle ctrl+s de bu save’den gelmektedir. Yani bu kısayol kombinasyonundaki S harfinin açılımı “Save” demektir.

Dediğimiz gibi arkadaşlar eğer uzun yazılar ve uzun kodlamalar yapıyorsanız bunların aniden kaybolma riskine karşılık en azından her 5 dakikada bir CTRL+S yaparak yazdıklarınızı kaydedebilirsiniz. Sonuçta bilgisayarınız çok iyi olsa bile hiç kapanmaz deseniz bile ne olur ne olmaz birden kapanır. Sizin yazdıklarınız hepten boşa gider. İşte bu yüzden sürekli ctrl+s yaparak kayıt altına almanızı tavsiye ederiz. Mesela elektrik gidebilir aniden bilgisayar kapanırsa tüm yazdıklarınız boşa gitmiş olur. Bu yüzden hızlı kaydetme kısayolunu kullanarak önlem alabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir