Httrack Programı İle Sitenin Tüm Kodlarına Ulaşma

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere bir web sitenin tüm kodlarına httrack programıyla nasıl ücretsiz şekilde ulaşırız onu anlatacağız.Şimdiden iyi çalışmalar dileriz.

Httrack programı C programlama dili ile yazılmış olan basit ama çok kullanışlı bir programdır.Programın amacı internetteki web sitelerin tüm kodlarına (html,css,javascript vb.) ulaşmanızı sağlıyor.Daha doğrusu sitenin kodlarını komple bilgisayarınıza indirmenizi sağlayan bir programdır.Fakat her türlü sitenin kodlarını indirmiyor.Genelde html alt yapılı olan sitelerinkini indiriyor.Yani yönetici paneli olmayan sitelerin kodlarına bu program aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

WordPress, opencart vb. gibi yönetici paneli olan sitelerin tüm kodlarını da bu programdan indirebiliyorsunuz.Fakat onların yönetici paneli olduğu için kodlar tam çalışmaz.Bu yüzden html alt yapılı sitelerinkini indirip kullanmayı deneyiniz.Tabii ki emeğe saygı açısından indirdiğiniz kodları birebir olarak kullanmayın.Gerekli değişiklikleri ve düzenlemeleri kendinize göre yapıp edit tema haline getiriniz.

Şimdi lafı uzatmadan httrack programı ile sitelerin kodlarına nasıl ulaşabiliriz onu maddeler halinde anlatalım.

1-) Öncelikle buradan httrack programımızı indiriyoruz.Kendi sitesinden ücretsiz indirilmektedir.Ardından programı kuruyoruz ve açıyoruz.Sonrasında gelen ekrandan “İleri” butonuna basıyoruz.

2-) Ardından gelen yerde yeni proje ismi kısmı var oraya istediğinizi yazın veya hangi sitenin kodlarına ulaşmak istiyorsanız onun adını yazın farketmez. Ardından yine “İleri” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında gelen yerde “Web Adresses URL” kısmı var.Oraya hangi sitenin kodlarını bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız o sitenin url’sini yazın.Yani http ile beraber yazılacaktır.Biz örnek olması açısından facebook.com‘u yazdık.Tabii ki facebook’un birebir aynısı indirmez çünkü yönetici paneli var ve karışık bir kodlama sahip.Ardından yine “İleri” butonuna basın.

4-) Son olarak buradan da “Son” butonuna basın.

5-) Ardından aşağıda gördüğünüz gibi facebook.com sitesinin kodlarını bilgisayarımıza bu program sayesinde indirmiş oluyoruz.Yüklemeyi bekleyin.Biraz uzun sürebiliyor.Yüklenme bittikten sonra kodlar Bilgisayarım>C>Program Files>WinHTTrack dosyasına otomatikman atılacaktır.Oraya girip kodlara ulaşabilirsiniz.

6-) İşlem bu kadardır arkadaşlar.Bu sayede diğer web sitelerin de kodlarını bilgisayarınıza ücretsiz indirebilirsiniz.Fakat başta dediğimiz gibi yönetici paneli bulunan sitelerin kodları tam çalışmayabiliyor.Kodları indiriyor ama büyük olasılıkla bozuk oluyor.

Eğer html alt yapılı bir sitenin kodlarına ulaşmak istiyorsanız rahatlıkla bu programla tüm kodlarına erişebilirsiniz.Tabii ki şunu söylemeden geçmeyelim.İndirdiğiniz kodları direkt olarak kullanırsanız telif haklarına girebilir.Bu yüzden üzerinde kendinize göre düzenleme yapıp öyle siteler oluşturun.Yani başkasının emeğini direkt olarak almayın.Ama tabii ki eğitim için yani kodlama öğrenmek için bu kodlara ihtiyacım var diyorsanız orası başka.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olmuştur.Program hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir